جدیدترین مطالب

«درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر» نوشته شریف لک‌زایی از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر می‌شود. در این کتاب فلسفه سیاسی از منظر امام صدر بررسی شده است.

 شریف لک‌زایی گفت: کتاب «درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر» در هفت فصل به تبیین ابعاد مختلف اندیشه سیاسی این متفکر جهان اسلام می‌پردازد. «شرح حال، فعالیت‌ها و آثار»، «بنیان‌های اندیشه»، «آزادی»، «عدالت»، «انسجام و همبستگی»، «ولایت» و «حکومت» به ترتیب عناوین فصول هفتگانه کتاب است.

وی افزود: با توجه به اینکه این کتاب به مباحث فقه سیاسیِ امام موسی صدر نپرداخته و بیشتر مباحث با رویکرد فلسفه سیاسی مورد بحث قرار گرفته است عنوان کتاب «درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر» انتخاب شد. امیدوارم در آینده‌ای نزدیک بتوانم دیگر ابعاد اندیشه سیاسی امام صدر را پژوهش و تبیین کنم.

    نشست علمی «مسئله یابی و موضوع شناسی فقهی حقوقی ربوده شدن امام موسی صدر» به مناسبت سالروز ربودن امام موسی صدر در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی شهر قم برگزار شد.  

دانشیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نگارش کتاب «فلسفه سیاسی امام موسی صدر» را تمام کرد.
 شریف لک زایی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از اتمام نگارش کتاب «فلسفه سیاسی امام موسی صدر» خبر داد و افزود: شخصیت امام موسی صدر، برجسته و با اهمیت است چرا که وی در لبنان چند فرهنگی در طی 20 سال رهبری شیعیان را برعهده داشته است. امام موسی صدر در لبنان به لحاظ عملی اقدامات بسیاری را انجام داده است به همین دلیل اهمیت دارد که این اقدامات را مورد توجه قرار دهیم.
وی ادامه داد: من در این کتاب تلاش کردم تا به لحاظ نظری پایه‌های اندیشه فلسفی و نیز اقدامات علمی ایشان را در جامعه لبنان پیگیری کنم. امام موسی صدر از شخصیت‌هایی است که مبتنی بر اندیشه عمل کرده است. به عبارت دیگر وی آن گونه که می‌اندیشیده عمل کرده و این پیوستگی بین اندیشه و عمل را می‌توان در زندگی ایشان مشاهده کرد.
وی با بیان اینکه در تاریخ متفکران معاصر کمتر شخصیتی مانند امام موسی صدر مشاهده شده اضافه کرد: در تاریخ معاصر کمتر متفکری داریم که توانسته باشد اندیشه خود را تبدیل به عمل کند. بنابراین ما متفکران برجسته‌ای نداریم که توانسته باشند اندیشه را در عمل هم پیاده کنند.
به گفته لک زایی، در تاریخ معاصر از جمله این شخصیت‌ها می‌توان به امام خمینی (ره) اشاره کرد که علاوه بر اینکه در حوزه اندیشه صاحب نظر بود، مرجع تقلیدی بزرگ بود و در حوزه فلسفه، فقه، عرفان، کلام و ... نیز صاحب نظر به شمار می‌آمد و در عین حال توانست بزرگترین انقلاب قرن را تأسیس کند.
وی اظهار کرد: امام موسی صدر نیز کوشیده تا جامعه لبنان را به لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ارتقا دهد و راه حل‌های مفیدی را به جامعه عرضه کند. من در این اثر از زوایه فقه سیاسی به این متفکر نپرداخته‌ام و در نظر دارم این وجه از زندگی او را در اثری مستقل بررسی کنم.
این مدرس دانشگاه در پایان گفت: خوشبختانه نگارش کتاب «فلسفه سیاسی امام موسی صدر» چند ماهی است که پایان رسیده و در حال طی کردن مراحل آماده سازی است و به زودی توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به چاپ خواهد رسید.
لک ز ایی اخیراً نیز کتاب «فلسفه سیاسی صدرالمتالهین» را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، همایش «گفت‌وگو و تمدن در اندیشه امام موسی صدر» پیش از ظهر امروز، 28 بهمن ماه با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن الویری، دکتر محمد باغستانی و دکتر شریف لک‌زایی، با دبیری دکتر محمدرضا بهمنی در سالن همایش‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. 
این جلسه پیش نشست دوم از سلسله نشست‌هایی درباره اندیشه تمدنی امام موسی صدر بود، که همایش با همین موضوع را در ابتدای سال 1396) در پی خواهد داشت. مشروح سخنان دکتر محمدرضا بهمنی و دکتر شریف لک‌زایی، دکتر محمد باغستانی و محسن الویری در این نشست را در ادامه می‌خوانید. 

در این نشست دکتر شریف لک‌زایی درباره بحث‌های مفهومی تمدن از منظر امام موسی صدر، دکتر محمد باغستانی در موضوع «گفت‌وگو و ابعاد گفت‌وگو در اندیشه امام موسی صدر» و دکتر محسن الویری در موضوع «مباحث تمدنی امام موسی صدر با تاکید بر حوزه رفتاری ایشان» سخنرانی کردند.

همایش امام موسی صدر

 

 

 


 


کرسی علمی ترویجی «بررسی اندیشه تمدنی امام موسی صدر» با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و موسسه امام موسی صدر در تهران برگزار شد. در این نشست علمی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی میرزایی به عنوان ارائه‌کننده بحث و دکتر شریف لک‌زایی به عنوان ناقد حضور داشتند.

دکتر لک‌زایی در احصاء ارکان اندیشه تمدنی امام موسی صدر، «ضرورت توجه به رابطه انسان با هستی» در اندیشه تمدنی صدر را مورد تأکید قرار داد. به گفته وی، از دید صدر، تمدن به «تعامل انسان با حیات و هستی» تفسیر می­شود، در حالی که فرهنگ «تعامل آدمی با خویشتن خویش» است. بنابراین تمدن لایه سخت افزاری است و فرهنگ لایه نرم افزاری است.

شریف لک زایی گفت: مسیری که امام موسی انتخاب کرده بود، مسیری بود که از راه انسان گذشته و بعد از مرحله انسان سازی به مرحله جامعه سازی رسیده بود.    

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: بر اساس بحث های نظری و اقدامات وی و نیز گفته های دیگران به نظر می رسد ایشان به دنبال تحقق حکومت اسلامی هم بوده است اما به صورت تدریجی. نکته مهم دیگری که در اینجا می بایست بدان اشاره کرد، اینکه وی به سمت یک دولت سازی هم حرکت می کند؛ به گونه ای که می توان گفت: وی از انسان سازی و جامعه سازی و نهادسازی به دولت سازی رسید.
دکتر شریف لک زایی در خاتمه سمینار گفت: امام موسی صدر از نوعی دولت آسمانی سخن به میان می آورد و بر این باور است که چنین دولتی باید فراتر از طوایف و اقوام و مذاهب حرکت کرده و انسان را مورد توجه قرار دهد و از آسمان به مردم نگریسته و امور جامعه را فارغ از همه تعلقات تدبیر نماید.

دیگر سخنران این برنامه شریف لک ز ایی، استادیار پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی بود. وی در بخشی از سخنان خود گفت: امام موسی صدر در کتاب‌ها و سخنرانی‌های خود دیدگاه‌هایی در مفهوم و نقد تمدن رایج را ارائه کرده‌ است. سوال اینجاست که آیا می‌توان این مجموعه موجود در آرا و افکار ایشان را با عنوان «نظریه تمدن امام موسی صدر» مطرح کرد یا خیر؟ ویژگی‌های متفکری که دغدغه تمدن دارد و آرا و افکارش بر اساس نگاه تمدنی ارائه می‌شود، چیست؟

وی افزود: مساله مهمی که در آثار امام صدر وجود دارد، نقد تمدن رایج امروز است. ما اگر می‌خواهیم که یک نظریه تمدنی جدید ارائه کنیم، حتما باید دیدگاه‌ها و وضع موجود را نقد کرده و آنگاه به طرح نظریه خود بپردازیم. به طور کل چه ضرورتی وجود داشت تا امام صدر اینگونه دغدغه‌مند درباره تمدن صحبت کنند؟

لک زایی ادامه داد: پشتوانه نظری و فلسفی نظریه تمدنی امام موسی صدر چیست؟ من در پژوهش جدیدم بحث حکمت متعالیه و حکیم صدرایی بودن امام را مستند مطرح کرده‌ام. اگر ما فرض را بر این بگیریم که امام یک حکیم و فیلسوف مسلمان است، آیا همین مساله می‌تواند پشتوانه دیدگاه‌های تمدنی ایشان باشد یا خیر؟