جدیدترین مطالب

خوانش متون در حوزه‌های علمیه کار چندان جدیدی نیست و در نهاد علمی‌ای با قدمتی مانند حوزه علمیه این مرز و بوم سابقه و پیشینه دیرینه‌ای دارد. این سبک آموزش یکی از ویژگی‌های مثبتی است که از دیرباز در حوزه‌های علمیه جریان داشته است. آنچه کم‌سابقه و به تعبیر درست‌تر بی‌سابقه است، خوانش این متون از منظر سیاسی و فلسفه سیاسی است.

چنانکه می‌دانیم فلسفه سیاسی اسلامی به کم‌رمقی و کم‌رونقی و کم‌متنی متهم است، از این‌رو دیدگاه‌هایی درباره زوال و امتناع آن مطرح شده است. طرح خوانش سیاسی متون فلسفی بر این دیدگاه تاکید می‌کند و پای می‌فشارد که فلسفه سیاسی اسلامی از زمان تاسیس آن به فکر فارابی نه‌تنها از دل متون فلسفی ما غایب نبوده بلکه باید فلسفه سیاسی را در بطن متون در اختیار و به میراث رسیده جست‌وجو و تفحص کرد، گواینکه این دیدگاه این ایده را هم در سر دارد که فلسفه سیاسی اسلامی آنقدر با فلسفه اسلامی آمیخته است که نمی‌توان این دو را جدای از یکدیگر تصور کرد. درواقع اگر فیلسوفان مسلمان ایران از این امکان برخوردار می‌شدند تا بتوانند به فلسفه سیاسی توجه کنند حتما اکنون آثار و متون متنوعی در فلسفه سیاسی اسلامی در اختیار داشتیم. از این‌رو و با ملاحظه این نکته می‌توان با خوانش‌هایی که سابقه دیرینه‌ای در فرهنگ تعلیمی ما دارد به لایه‌های پنهان این متون دست یافت.

صدرالمتالهین در بحثی درباره ویژگی های یک جامعه مطلوب و به خصوص رهبری آن به نکته مهمی اشاره می کند و آن این است که آن کس که درسر سودای ارزش های الهی دارد و برای تحقق آنها تلاش می کند باید هر لحظه برای شهادت آمادگی داشته باشد. این نکته به این مطلب اشاره دارد که در سختی های اجتماعی و سیاسی و حکمرانی در چنین جامعه ای افراد شاخص و به ویژه رهبران جلودارند و نه تنها از سختی ها باکی ندارند بلکه حاضرند در این راه شهادت را نیز تجربه کنند و باکی از مرگ ندارند. از این روست که می توان شهدا را الگوهای دینداری و حضور موثر در عرصه اجتماعی جامعه مطلوب به شمار آورد. امام خمینی(ره) فرمودند که رهبر ما آن طفل سیزده ساله ای است که نارنجک به کمر خود بسته و به مصاف خصم می رود. شاید بتوان گفت که این نشانی است از فدا کردن خود برای جامعه. شاید بتوان شهید محسن حججی و امثال او را نیز در زمره چنین فداییانی به شمار آورد که آمادگی عملی خود را برای فداشدن در راه اجتماع به ما نشان دادند و الگوهای ارزشی دین ورزی در دوران کنونی اند و شهدای والامقام نماد مقاومت تا مرز شهادتند.

شریف لک زایی

روزنامه فرهیختگان، یکشنبه، دوازدهم شهریور 1396

در تبیین فلسفه سیاسی صدرالمتألهین

دکتر شریف لک‌زایی مدیر گروه فلسفه سیاسی و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی یادداشت حاضر را به‌مناسبت یکم خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، در اختیار مباحثات قرار داده‌اند.

عدالت از جمله مفاهیم کلیدی در اندیشه سیاسی اسلامی است. متفکران بزرگ مسلمان هم در حوزه‌های دانشی مختلفی به بحث عدالت پرداخته‌اند؛ از جمله در میان فقها شیخ انصاری با نگارش رساله‌ای به این موضوع توجه کرده است. در میان متکلمان مسلمان نیز خواجه نصیرالدین طوسی در آثار خود به‌ویژه در کتاب اخلاق ناصری از عدالت سخن گفته است. افزون بر این موارد، برخی فیلسوفان مسلمان نظیر فارابی، ابن مسکویه و ابن عامری نیز در مباحث خود به موضوع عدالت پرداخته‌اند.

photo_2017-01-16_16-08-20.jpgکتاب فلسفه سیاسی صدرالمتألهین با هدف ارائه نمای کلی و ابعاد اصلی فلسفه سیاسی صدرالمتألهین و تبیین پاره‌ای از مؤلفه‌های فلسفی سیاسی وی به نگارش درآمده است. تحقیق حاضر، ضمن اثبات شأنیت و ظرفیت فلسفه سیاسی ملاصدرا این نکته را برجسته می‌سازد که صدرالمتألهین هم واجد فلسفه سیاسی است و هم این فلسفه را، بر قیاس فلسفه وی، می‌توان فلسفه سیاسی متعالیه نامگذاری کرد.
کتاب فلسفه سیاسی صدرالمتالهین نوشته دکتر شریف لک زایی به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در 410 صفحه، در زمستان 95 منتشر گردید.

گزارشی از این کتاب را در ادامه ملاحظه فرمایید:

یادداشتی از دکتر نجمه کیخا 

بالاترين اقسام عدالت و اشرف و افضل انواع سياست، عدالت پادشاه است، بلكه هر عدالتى نسبت به عدالت اوست و هر خير و نيكى منوط به خيريت او و اگر عدالت سلطان نباشد، احدى متمكن از اجراى احكام عدالت نخواهد بود.

در کتاب «سیاست متعالیه از منظر حکمت متعالیه» که به اهتمام شریف لک زایی و توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شده، بیش از ۵۰ پرسش مهم برای پژوهش در باب حکمت سیاسی متعالیه مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در کتاب «دفتر دوم نشست ها و گفتگوها؛ سیاست متعالیه از منظر حکمت متعالیه» که به اهتمام شریف لکزایی و به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شده، بیش از ۵۰ پرسش مهم برای بحث و پژوهش در باب حکمت سیاسی متعالیه مطرح شده است و برای کسانی که می خواهند موضوعی برای نوشتن مقاله بیابند، بسیار مناسب است.

در ادامه پرسش هایی که در این کتاب مطرح شده، آمده است.

یادداشتی از دکتر نجمه کیخا درباره تاثير عرفان بر انديشه سياسي امام خميني (ره)

محبت و اخوت و دوستي، قدرتآفرين است. به تعبير امام خميني (ره) محبت و اخوت گرچه در نظر اول اخلاقي بهنظر ميرسند، بار سياسي دارند و توصيه‎‎هاي سياسي و اجتماعي اسلامند. فقدان اخوت به گسترش حسد، بغض، کينه و عداوت ميانجامد و باعث فساد و نفاق ميشود.

روزنامه فرهیختگان| «آیت‌الله جوادی‌ آملی میراث‌دار حقیقی علامه طباطبایی است. بسیاری از مراجع در گذشته به تفسیر قرآن کریم نمی‌پرداختند و آن را کار طلاب و علمای ساده می‌دانستند، آیت‌الله جوادی‌ آملی با ادامه راه علامه طباطبایی حقیقتاً تفسیر را در حوزه‌های علمیه زنده کرد.» این جملاتی بود که احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس موسسه سمت در چهارمین همایش «طبیب روحانی» که به بزرگداشت آیت‌الله جوادی‌ آملی اختصاص داشت بر زبان آورد؛ همایشی که در آن بر نقش کلیدی جوادی‌ آملی در مباحث مربوط به حکمت متعالیه و تفسیر قرآن در عصر کنونی تأکید شد. آنچه در یادداشت شریف لک‌زایی، عضو هیات‌علمی گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی خواهید خواند نگاهی به کارنامه آیت‌الله جوادی‌ آملی و نسبت اندیشه او و علامه طباطبایی است.

به جرات می‌توان گفت این اقدامات پژوهشگاه برای اولین بار در کشور اتفاق افتاده است، چنانکه گروه فلسفه سیاسی اولین‌بار در همین پژوهشگاه در سال 1373 تشکیل شد و اکنون ثمره فعالیت در این گروه یکی از میراث ماندگار این مجموعه خواهد بود. نکته دیگری که در باب فعالیت‌های پژوهشگاه باید به آن اشاره کرد ظرفیت‌های انسانی پژوهشگاه است. نیروی انسانی که دانش‌آموختگان هم حوزه و هم دانشگاه آن را تشکیل می‌دهند.
در هر حال همچنان که جام جم ممهور به چهار هزارمين شماره خود مي شود اميدوارم حياتي بيش از اين بيابد و توجه خود را به نقد آنچه در سازمان صداوسيما مي گذرد نيز معطوف دارد و در اين ميان تاکيد بر حضور سلايق مختلف چه در اين روزنامه و چه در صداوسيما از ياد نرود.