جدیدترین مطالب

شریف لک زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نقش حضرت عباس در پاسداری از حریم اهل بیت اظهار کرد: حضرت عباس(ع) حفاظت و حراست از امام حسین(ع)، اطرافیان و خانواده امام حسین را بر عهده داشتند و این مسئولیت را به بهترین نحو انجام دادند.

نقش حضرت عباس(ع) در پاسداری از اهل بیت(ع) و فضای معنوی جامعه

شریف لک زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نقش حضرت عباس در پاسداری از حریم اهل بیت اظهار کرد: حضرت عباس(ع) حفاظت و حراست از امام حسین(ع)، اطرافیان و خانواده امام حسین را بر عهده داشتند و این مسئولیت را به بهترین نحو انجام دادند.

وی با اشاره به فضای بداخلاقی دوران امام حسین(ع) که توسط حکومت بنی‌امیه ایجاد و ترویج شده بود، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین نکات برجسته در مورد حضرت عباس(ع)، پاسداشت و پاسداری از فضای معنوی، فرهنگی و اخلاقی جامعه اسلامی بود که قیام امام حسین(ع) نیز به دنبال این مهم بود.

حضرت عباس(ع) در کربلا ادامه‌دهنده عناصر معنایی حرکت امام حسین(ع) بود

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه نقش حضرت عباس(ع) در کربلا ادامه عناصر معنایی حرکت امام حسین(ع) بود، افزود: حضرت عباس نیز در جهت‌گیری الهی و معنوی اقدام امام حسین(ع) گام برداشتند و با هدایت‌پذیری خودش رنگ و معنای ویژه‌ای به این حرکت می‌بخشد که در تاریخ نیز یک الگوی واقعی در طاعت پذیری از معصوم و امام عصر خودش است.

لک زایی با اشاره به اینکه حضرت عباس(ع) در زمینه ولایت مداری یک شاخص و الگو برای جامعه امروز ما است، عنوان کرد: اصلی که به کارآمدی و تحقق این ارزش کمک کند این است که ارزش تبعیت از ولایت، توسط علما و نخبگان جامعه برای مردم تبیین شود تا در ذهن و ضمیر ما نهادینه شود.

از تکرار ارزش‌های قیام کربلا به‌صورت شعاری عبور کنیم

وی گفت: امروزه این ارزش تبعیت از ولایت فقیه در جامعه مطرح می‌شود، ولی در واقع آنچه که به تعمیق هر چه بیشتر ارزش دفاع از حریم ولایت کمک می‌کند این است که این آموزه را برای خودمان یک ملکه کنیم و عمل کننده به این ارزش باشیم.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اگر ما عمل کننده به ارزش‌های قیام عاشورا باشیم فضای متحولی در جامعه پدید می‌آید و خواسته اصلی تاسوعا و عاشورا محقق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید از سطح تکرار ارزش‌ها به صورت شعاری عبور کنیم و به سمت تحقق عینی این ارزش‌ها گام برداریم، گفت: یکی از راه‌های عمق بخشی به ارزش‌های قیام عاشورا و نهادینه کردن آن، تربیت صحیح و آموزش به موقع است که در این میان خانواده‌ها نقش مهی ابفا می‌کنند که این ارزش‌ها را از همان کودکی به فرزندان خویش آموزش دهند.

خبرنگار: مژگان فرهنگیان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید