جدیدترین مطالب

فراخوان هشتمین دوره هم اندیشی بین المللی پیرامون فلسفه اسلامی و امتداد اجتماعی اعلام شد.

محورهای هم اندیشی عبارتند از:

چیستی فلسفه اسلامی و بایسته های آن با ارائه محمد فنایی اشکوری، رضا محمدزاده و ابوالفضل کیاشمشکی
سیر تاریخی عقلانیت اسلامی با ارائه ابراهیم دینانی
فلسفه اسلامی با ارائه حمید پارسانیا، گری کارل لگنهاوسن و کریستین بونو
فلسفه اسلامی و اجتماع با ارائه علیرضا شجاعی زند و سید جواد میری
فلسفه اسلامی، فرهنگ و تمدن اسلامی توسط مهدی گلشنی
فلسفه اسلامی و محیط زیست با ارائه سید محسن میری
فلسفه اسلامی و جقسیت با ارائه معتمد تقی کرمی
فلسفه اسلامی و سیاست با ارائه عماد افروغ و شریف لک زایی
فلسفه اسلامی و تعلیم و تربیت اسلامی توسط خسرو باقری
فلسفه اسلامی و رسانه با ارائه سعیدرضا عاملی
فلسفه اسلامی و آینده نگری توسط حمیدرضا آیت اللهی

مهلت ثبت نام در این هم اندیشی تا چهارشنبه ۲۰ دی ماه می باشد.

علاقه مندان برای اطلاع بیشتر می توانند به دبیرخانه هم اندیشی واقع در میدان شهدای هفتم تیر، خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، کوچه هشتم، پلاک ۴ مراجعه کنند.

«درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر» نوشته شریف لک‌زایی از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر می‌شود. در این کتاب فلسفه سیاسی از منظر امام صدر بررسی شده است.

شریف لک‌زایی به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: کتاب «درآمدی بر اندیشه سیاسی امام موسی صدر» در هفت فصل به تبیین ابعاد مختلف اندیشه سیاسی این متفکر جهان اسلام می‌پردازد. «شرح حال، فعالیت‌ها و آثار»، «بنیان‌های اندیشه»، «آزادی»، «عدالت»، «انسجام و همبستگی»، «ولایت» و «حکومت» به ترتیب عناوین فصول هفتگانه کتاب است.

شریف لک زایی در کمیسیون علوم سیاسی کنگره علوم انسانی اسلامی گفت: مطالعات اسلامی در امنیت بسیار مهم است که فقه هم نقش پررنگی در آن دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شریف لک‌زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به نیابت از حجت الاسلام نجف لک‌زایی استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع) در ارائه مقاله وی تحت عنوان فقه امنیت، گفت: مطالعات اسلامی در امنیت بسیار مهم است که فقه هم نقش پررنگی در آن دارد.
 
وی افزود: با توجه به وضعیت امروز جهان توجه به بحث امنیت و مطالعات اسلامی امنیت، امری ضروری تلقی می شود. از نیمه دوم قرن بیستم تا الان مطالعات امنیتی در سطح جهان در حال گسترش بوده است و در دنیا به عنوان، رشته مطالعاتی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد اما مطالعات اسلامی امنیت بسیار جوان و نیازمند توجه بیشتری است.
 

401824sadra.jpgیکی دیگر از بخش‌های قابل توجه این شماره از مجله گفت‌و‌گوی محمدمحسن راحمی با حجت‌الاسلام شریف‌ لک‌زایی با عنوان «فلسفه سیاسی متعالی» است. امکان یا امتناع فلسفه سیاسی ملاصدرا یکی از بحث‌های داغ حوزه فلسفه و اندیشه سیاسی در سالیان اخیر بوده است. خردنامه به بهانه انتشار کتاب «فلسفه سیاسی صدرالمتالهین» به سراغ نویسنده این اثر رفته است و در گفت‌و‌گویی مفصل زوایای مختلف امکان یا امتناع فلسفه سیاسی فیلسوف شیرازی را مورد بررسی قرار داده است.

99-724x1024sadra.jpgنشست «صلح و جهاد در اندیشه صدرالمتألهین» با سخنرانی شریف لک زایی چهارشنبه در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از روابط عمومی مجمع عالی حکمت اسلامی، نشست تخصصی «صلح و جهاد در اندیشه صدرالمتألهین» با حضور شریف لک‌زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برپا می شود.
 این نشست چهارشنبه ۱۴ تیرماه از ساعت ۲۱:۱۵ در اتاق جلسات مجمع عالی حکمت اسلامی به نشانی قم، خیابان ۱۹ دی، کوچه ۱۰، فرعی اول سمت چپ برگزار می شود.
 

دانشیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نگارش کتاب «فلسفه سیاسی امام موسی صدر» را تمام کرد.
 شریف لک زایی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از اتمام نگارش کتاب «فلسفه سیاسی امام موسی صدر» خبر داد و افزود: شخصیت امام موسی صدر، برجسته و با اهمیت است چرا که وی در لبنان چند فرهنگی در طی 20 سال رهبری شیعیان را برعهده داشته است. امام موسی صدر در لبنان به لحاظ عملی اقدامات بسیاری را انجام داده است به همین دلیل اهمیت دارد که این اقدامات را مورد توجه قرار دهیم.
وی ادامه داد: من در این کتاب تلاش کردم تا به لحاظ نظری پایه‌های اندیشه فلسفی و نیز اقدامات علمی ایشان را در جامعه لبنان پیگیری کنم. امام موسی صدر از شخصیت‌هایی است که مبتنی بر اندیشه عمل کرده است. به عبارت دیگر وی آن گونه که می‌اندیشیده عمل کرده و این پیوستگی بین اندیشه و عمل را می‌توان در زندگی ایشان مشاهده کرد.
وی با بیان اینکه در تاریخ متفکران معاصر کمتر شخصیتی مانند امام موسی صدر مشاهده شده اضافه کرد: در تاریخ معاصر کمتر متفکری داریم که توانسته باشد اندیشه خود را تبدیل به عمل کند. بنابراین ما متفکران برجسته‌ای نداریم که توانسته باشند اندیشه را در عمل هم پیاده کنند.
به گفته لک زایی، در تاریخ معاصر از جمله این شخصیت‌ها می‌توان به امام خمینی (ره) اشاره کرد که علاوه بر اینکه در حوزه اندیشه صاحب نظر بود، مرجع تقلیدی بزرگ بود و در حوزه فلسفه، فقه، عرفان، کلام و ... نیز صاحب نظر به شمار می‌آمد و در عین حال توانست بزرگترین انقلاب قرن را تأسیس کند.
وی اظهار کرد: امام موسی صدر نیز کوشیده تا جامعه لبنان را به لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ارتقا دهد و راه حل‌های مفیدی را به جامعه عرضه کند. من در این اثر از زوایه فقه سیاسی به این متفکر نپرداخته‌ام و در نظر دارم این وجه از زندگی او را در اثری مستقل بررسی کنم.
این مدرس دانشگاه در پایان گفت: خوشبختانه نگارش کتاب «فلسفه سیاسی امام موسی صدر» چند ماهی است که پایان رسیده و در حال طی کردن مراحل آماده سازی است و به زودی توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به چاپ خواهد رسید.
لک ز ایی اخیراً نیز کتاب «فلسفه سیاسی صدرالمتالهین» را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

در نود و یکمین نشست راویان اندیشه در فرهنگسرای اندیشه، کتاب «فلسفه سیاسی صدرالمتألهین» نقد و بررسی می شود.

photo_--_--.jpgبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا) این نشست با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و فرهنگسرای اندیشه تهران در روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

کتاب «فلسفه سیاسی صدرالمتألهین» اثر دکتر شریف لک زایی است که در نود و یکمین نشست راویان اندیشه با حضور دکتر محمدعلی فتح اللهی و دکتر ابراهیم برزگر در فرهنگسرای اندیشه نقد و بررسی می شود.

این نشست روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ساعت ۱۶ در فرهنگسرای اندیشه برگزار می شود و حضور برای عموم آزاد است.

شایان ذکر است علاقمندان برای شرکت در این برنامه می توانند به خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، بوستان اندیشه، فرهنگ سرای اندیشه مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۸۸۷۶۵۵۰۹ تماس بگیرند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، همایش بین‌المللی «نقش ادیان در اخلاق صلح، عفو و دوستی» با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی طی روزهای ۲ و ۳ اردیبهشت‌ماه به میزبانی دانشگاه شیراز در محل سالن همایش‌های مركز اسناد و كتابخانه ملی فارس برگزار شد. مراسم افتتاحیه این همایش صبح روز ۲ اردیبهشت‌ماه در سالن همایش‌های مركز اسناد و كتابخانه ملی فارس برگزار شد و بعد از آن ۱۲ پنل تخصصی جهت ارائه مقالات برگزیده آغاز شد.

همچنین در روز دوم پنل «صلح،‌ عفو و دوستی از منظر اندیشمندان انقلاب اسلامی» با مدیریت شریف لك‌زایی، دانشیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن سرای سخن مركز اسناد و كتابخانه ملی فارس با ارائه مقاله‌های «صلح از منظر فلسفه سیاسی متعالیه» توسط شریف لك‌زایی، «آسیب‌شناسی صلح‌مداری در حاكمیت دینی از منظر اندیشه سیاسی اسلام» توسط میثم كهن‌ترابی استاد یار دانشگاه بزرگ‌مهر قائنات، «بررسی تطبیقی گفتمان صلح در میان مکاتب دینی و بشری (مطالعه موردی اسلام و جماعت گرایان» توسط نیلوفر چینی چیان دانشجوی دکتری علوم سیاسی علوم تحقیقات تهران، «جایگاه صلح، عفو و دوستی در اسلام از منظر شهید مطهری» توسط حسین معین‌آبادی عضو هیئت علمی شهید باهنر كرمان و صدیقه نصیری مدرس دانشگاه آزاد بافت به اجرا درآمد.

توسط هیأت ممیزه مشترک مراکز و موسسه های آموزش عالی و پژوهش حوزه ای – دانشگاهی صورت گرفت؛

ارتقای مرتبه دو عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): از سوی هیأت ممیزه مشترک مراکز و موسسه های آموزش عالی و پژوهش حوزه ای – دانشگاهی، آقایان دکتر شریف لک زایی و دکتر محمد پزشگی دو عضو هیأت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از مرتبه استادیاری به مرتبه دانشیاری ارتقا یافتند.

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ارتقای این دو عضو هیأت علمی پژوهشگاه به مرتبه دانشیاری را به ایشان تبریک و برایشان آرزوی سربلندی و موفقیت در سایر مراحل زندگی را دارد.
منبع: اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی