جدیدترین مطالب

در پی حادثه خونبار تاسوکی جمعی از مسئولین لشکری و کشوری، علمای شیعه و سنی در سال84 واکنش نشان دادند و این اقدام را محکوم کردند که در این مطلب بازخوانی می شود. به گزارش عصرهامون، همزمان با سالگرد حادثه تروریستی تاسوکی گزیده ای از  این واکنش ها و دل نوشته ها که توسط یکی از فرزندان شهدا به این پایگاه خبری  پیرامون این فاجعه ارسال شده است در ذیل آمده است:

1-
در سال 1356 كه بار ديگر در حال تبعيد به زاهدان و از آن‏جا به ايرانشهر آمدم، اين آشنايى به من كمك كرد تا بتوانم به اعماق دل پُرمحبّت و گرم مردم اين استان راه پيدا كنم.
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه ای

2- 
آن حقيقتى كه از ياد من نمی‏رود و اميدوارم يكايك مسؤولان هميشه آن را به ياد داشته باشند، اين است كه اين استان چندين برابر آنچه كه به آن خدمت شده، نيازمند خدمت است.
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله  امام خامنه­ ای

3- 
رد پای دشمنان قسم خورده ملت ایران به وضوح در این حوادث مشخص است اما برخلاف خواست دشمنان، با این ترورهای کور انسجام و وحدت ملی تقویت خواهد شد. آنهایی که مزدور بیگانه شده­اند بدانند انتقام سختی در انتظارشان است و نهادهای انتظامی و امنیتی به مدد قدرت الهی به زودی طعم تلخ این انتقام را به آنها خواهند چشاند.
دکتر محمود احمدی نژاد
ریاست محترم جمهور
 
4-
این حادثه بيانگر عجز عاملان آن است و اين حركت نشأت گرفته از توطئه‌هاي استكبار براي ملت ايران است.
مهندس سید پرویز فتاح
وزير نيرو
5-
خبر تأسف بار شهادت جمعی از هموطنان در کمین اشرار در جاده زابل- زاهدان، موجب تأثر و تألم شدید گردید. این مصیبت مؤلمه را به مردم شریف استان سیستان و بلوچستان تسلیت می گوییم.
امید است با عاملان این عمل ضد اسلامی و ضد انسانی برخوردی جدی به عمل آید و مرتکبین آن به سزای عمل خود برسند.
آیت الله ابراهیم امینی
 
6-
فاجعه حمله به انسان­های بی­گناه و بی­پناه در حال عبور از مسیر جاده از جمله حوادث تلخ و ناگواری است که با هیچ منطق انسانی قابل توجیه نمی­باشد. متأسفانه این­بار یکی از شهدای این فاجعه، دانشجوی متعهدی [نعمت الله پیغان] از جمع دانشجویان عزیز مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم حدیث است. از خداوند رحمان برای وی علو درجات و برای وابستگان صبر جمیل آرزومندیم.
آیت الله محمد محمدی ری شهری
 
7-
بار دیگر دست پلید دشمن از آستین سیاه اشرار بیرون آمد و فرزندان برومند این مرز و بوم را هدف مکرهای شیطانی و حمله­های تروریستی قرار داد. در دامان دیار دلاورخیز سیستان فرزندانی پرورش یافته­اند که همواره خار در چشم دشمنان بوده و آسایش را از آنان سلب کرده­اند.
محمود فرشیدی
وزیر آموزش و پرورش
 
8-
ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری امام حسن (ع) و پیامبر گرامی اسلام و گرامی داشت تقارن این ایام با شهادت عزیزان، شهید محسن ذوالفقاری، شهید محمد حسین واعظی و دانش آموزان شهید حمید کیخا زاده و مجتبی کیخا برای این مسافران دیار حق علو درجات از درگاه حق مسألت دارم.
محمود فرشیدی
وزیر آموزش و پرورش
 
9-
كساني كه در این واقعه كشته شده‌اند داراي چنان مقام والايي هستند كه ما از آن غافليم. شهدای مظلوم تاسوکی كه به اسم مذهب كشته شدند، مصداق آيه «وَلاتَحسَبَنَّ الذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللهِ اَمواتاً بَل اَحيَاءٍ عِندَ رَبِّهِم يُرزِقُون» هستند.
آیت الله العظمی وحید خراسانی
 
10-
اصلاً مقام شهدای تاسوکی را نمي‌توان درك كرد. بهشت مراتبي دارد و آن‌ها بهترين جايگاه بهشت را دارند، يعني «فِي مَقعَدِ صِدقٍ عِندَ مَلِيكٍ مُقتَدِر» هستند. شهدای مظلوم تاسوکی در ظرف چند دقيقه همنشين اصحاب حضرت سيد الشهدا (ع) شدند. چه مقامي بالاتر از اين؟ ما خودمان كه اين‌جا نشسته‌ايم، واقعاً به مقام اين‌ها حسرت مي‌خوريم.
آیت الله العظمی وحید خراسانی
 
11-
دشمنان انقلاب و استكبار جهاني كه منافع خود را در ايران اسلامي از دست رفته مي‌بينند، همواره تلاش مي‌كنند از راه­هاي گوناگون و با استفاده از افراد بي‌وطن، مزدور و حقير، امنيت شهروندان را مختل كنند.
ستاد کل نيروهاي مسلح

12-
بار ديگر دست استكبار جهاني از آستين پليد عمّال حلقه به گوش و نابخردش ظاهر شد و با بستن مسير راه زابل به زاهدان جمعي از هموطنان عزيز را به شهادت رساندند.
جامعه روحانیت اهل سنت
 
13-
جامعه روحانيت اهل سنت استان، ضمن محكوم نمودن شديد اين عمل شنيع، ضد انساني و ضد اسلامي و تقرقه افكنانه، خواستار اشدّ مجازات براي عاملين آن مي­باشد و به مردم شهيدپرور استان توصيه مي­نمايد تا با هوشياري كامل و حفظ وحدت، استكبار را در راه رسيدن به اهداف شومش ناكام نمايند.
جامعه روحانیت اهل سنت
 
14-
در طي سال ممكن است چند گونه از اين حوادث تلخ سيستان و بلوچستان از يك سو و بم - كرمان از سوي ديگر ايجاد بشود [که] بايد با مقاومت و عزم عمومي مردم و دولت ان شاء الله اين كار حل بشود.
آيت الله جوادي آملي
 
15-
مسؤولان هم توجه كنند كه مبادا خداي ناكرده غفلت كنند؛ اينها كافر بيّن‌الغي‌اند؛ هر لحظه درصدد حمله‌اند؛ كاري از آنها ساخته نيست؛ بايد تلاش و كوشش كرد؛ ممكن نيست مردم بخواهند، دولت بخواهد و نتوانند امنيت را فراهم كنند؛ يقيناً مي‌توانند.
آيت الله جوادي آملي
 
16-
اين عزيزاني كه در جاده بم به اين وضع كشته شدند يك داغي بود براي همه؛ آن عزيزاني كه در سيستان و بلوچستان كشته شدند يك داغي بود براي همه؛ اميدواريم كه اين گونه از حوادث تلخ تكرار نشود.
آيت الله جوادي آملي
 
17-
چگونه آغازين روزهاي سال نو را سپري كنيم، در حالي كه بهترين دوستانمان غريبانه و مظلومانه محاسن به خون خود خضاب نمودند و ما را با دنيايي كه در آن عده­اي زالو صفت براي منافع صهيونيزم و همه اسلام ستيزان بهترين خدمت­گزاران اسلام را به شهادت مي­رسانند تنها گذاردند.
بسيج دانشجويي
 
18-
... آنقدر قلم­هايمان در نوشتن تسليت نامه­ها و مرثيه شهداي اين استان كه هر از چند گاهي بدن پاره پاره­شان به روي دستانمان تشييع مي­شود جوهر فشانده است كه ديگر حالي براي سرودن مرثيه­اي در وصف شهداي تاسوكي نمانده است!
بسيج دانشجويي
 
19-
دگرباره مصيبتى عظيم و غير قابل باور توسط افرادى جاهل، جنايت‌پيشه و متحجّر آفريده شد و مردم استان، عزادارِ جمعى از بهترين عزيزانشان گشتند. فرزندان عزيزى از جمع طلاب، دانش آموزان، کسبه، کارمندان و مردم مظلوم سيستان به طرزى فجيع و بى‌سابقه به خاک و خون کشيده شده و به شهادت رسيدند.
مجمع طلاب و فضلا
 
20-
حادثه جاده زابل – زاهدان حادثه­ای دردناک و بی­سابقه بود. در زمانی که این حادثه دلخراش اتفاق افتاده است بنده در سازمان ملل بودم و برای حضور در جلسه آماده می­شدم. از حادثه مذکور بسیار متأثر شدم و پس از حضور در جلسه سازمان ملل نیز این حادثه را در جلسه و هیأت­های مختلفی که حضور داشتند مطرح کردم که اعضای حاضر در جلسه نیز از موضوع پیش آمده متأثر شدند و حتی ریاست جلسه در خصوص این حادثه سخن گفته و به دفاع از جمهوری اسلامی پرداخت.
دکتر فداحسین مالکی
معاون رییس جمهور و رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر
 
21-
متأسفانه فاجعه دلخراش تروریستی تاسوکی، بنا به دلایلی که روشن نیست، به صورت مناسبی در صدا و سیما بازتاب نیافت. با توجه به این که تروریست ها جمعی از مردم عادی از قبیل دانشجو، دانش آموز، طلبه، خبرنگار، سرباز، دبیر آموزش و پرورش، کاسب، کارمند و ... را به شهادت رساندند مناسب بود صدا و سیمای مرکزی به عنوان یک رسانه فراگیر با پخش گزارش و تحلیل از شهدای این فاجعه، ادعای تروریست­ها مبنی بر کشتار و ربودن مسؤولان و نیروهای امنیتی و نظامی را مورد نقد قرار می­داد و چهره واقعی تروریست­ها را به مردم معرفی می­نمود.
اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان
 
22-
امروز اتحاد و انسجام روز افزون آحاد ملت ایران آن چنان عرصه را بر دشمنان سیه روز اسلام و مسلمین تنگ و سیاه نموده که برای بقای خود هر روز به جنایت و دسیسه­ای تازه چنگ می­زنند. جنایت ننگین منافقان کوردل و وابسته به استکبار جهانی در به شهادت رساندن جمعی از مردم بی­گناه در جاده زابل نشانگر این استیصال می­باشد. این از خدا بی­خبران بدانند که «وَ لا یُمکِنُ الفِرارُ مِن حُکُومَتِک» هر کجا که باشند نمی­توانند از عذاب الهی در امان باشند.
مدرسه علمیه نرجس (س) زاهدان
 
23-
عناصر پلید و فریب خورده­ای که در 25 اسفند 84 حادثه دردناک جاده تاسوکی را آفریدند افرادی ترسو و زبون می­دانیم که از مواجهه با جوانان غیرتمند سیستانی هراسان­اند. کشتن افراد بی­گناه و بی­دفاع، آن هم با شعار جهاد و شهادت طنز خنده­داری است که مادر بچه مرده را به خنده می­آورند.
قطعنامه مردم شهید پرور دارالولایه سیستان
 
24-
اگر [عاملین فاجعه تاسوکی] عاشق نوشیدن شربت شهادت­اند چرا در برابر سربازان اشغالگر تا دندان مسلح آمریکایی که کشور آنها را به زور و ستم اشغال کرده­اند نایستاده و یا در صف اول جهاد با اسرائیل پلید عتید و در کنار ملت قهرمان فلسطین سینه سپر نمی­کنند؟ کشتن افراد بی­گناه و کودکان بی­سلاح، نه هنر است و نه نشان لیاقت و نه شجاعت.
قطعنامه مردم شهید پرور دارالولایه سیستان
 
25-
مصیبت اخیر دیگر صبر و تحمل مردم منطقه را از کف برده است. تا کی می­توان صبر کرد؟ حدود سی نفر از بهترین فرزندان این مردم رنج کشیده جلوی چشم همسر و فرزندان و بستگان­شان به گلوله بسته شد. اشرار از مرز خارج می­شوند و تعدادی از مردم را به عنوان گروگان با خود می­برند. واقعاً چه کسی مسؤول است؟ مگر دولت اسلامی توان برقراری امنیت شهروندان خود را ندارد؟ واضح است و ثابت کرده که دارد.
طومار مردم و خانواده­های شهدای سيستان به رييس جمهور
 
26-
برای ملت ایران و شهروندان استان به هیچ عنوان قابل قبول و تحمل نیست که مردم بی­گناه این استان توسط اشرار تروریست و جیره­خواران استکبار به بدترین وضع به شهادت برسند، آنگاه بدون هیچ مانعی وارد خاک کشور همسایه شده و با خیال راحت توسط رسانه­های مورد حمایت غرب و مزدوران آنان به رجز خوانی علیه دولت و ملت شریف ایران اقدام کنند و پاکستان را به زندان گروگان­ها از مردم بی­گناه ایران و انبار کالاها و وسائل سرقتی و مرکز لجستیک و تسلیحات خویش قرار دهند.
قطعنامهمردم استان مقابل کنسولگری پاکستان
 
27-
ما تعلل دولت پاکستان را در برابر اشرار تروریست، مزدور و تفرقه افکن غیر قابل تحمل می­دانیم و انتظار داریم با اقدام جدی و فوری و همکاری با دولت ایران در برخورد با اشرار و نا امن کردن پاکستان برای آن جانیان تبهکار، حسن همجواری و برادری خود را اثبات نمایند.
قطعنامهمردم استان مقابل کنسولگری پاکستان
 
28-
در مناطق مرزي كشور سال­ها است بيش از پنج قوميت مختلف با تفاهم و وحدت زندگي مي‌كند ولي دشمن قصد دارد اين انسجام را به تضاد و دوگانگي تبديل نمايد.
آيتالله العظمی مكارم شيرازي
 
29-
مخالفان اسلام امروز با تز «اختلاف بينداز و حكومت كن» وارد عرصه شده‌اند واگر هوشيار نباشيم خطر بسيار جدي است.
آيتالله العظمی مكارم شيرازي
 
30-
حوادث سیستان و بلوچستان و کرمان از طرف چند جنايتكار اتفاق نيفتاد، بلكه دشمنان انقلاب و اسلام اين حوادث را خلق كرده­اند.
آيتالله العظمی ­مكارم شيرازي
 
31-
اینجانب ضمن عرض تبریک و تسلیت به شما خانواده­های محترم که امروز فراق فرزندانی بزرگوار را به نظاره نشسته­اید، از خداوند متعال علو درجات و صبر جمیل مسألت نموده و به نمایندگی از جامعه ایثارگران کشور، قدوم مقاوم شما خانواده­ها به ویژه والدین صبور و والامقام شهیدان را به جمع خود ارج می­نهیم.
حسین دهقان
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران
 
32-
گرچه غم فراق یاران و همراهان سال­های حماسه و ایثار منتظران دیدار رخ محبوب را می­آزارد، لیکن حقیقت "اِنَّ الله مَعَ الصّابِرِین" را فدیه فرو خوردن بغض تنهایی و هجران می­نماییم و امیدوار به بشارت "اِنّا اِلیهِ راجِعُون" صبر پیشه می­کنیم.
حسین دهقان
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران
 
33-
مردم سیستان، پایان سالی پر از اندوه را پشت سر گذاشته و سال نو را  پر از غم آغاز کردند. آنان هیچ گاه باور نمی­کردند حادثه فجیع و دلخراش و غیر انسانی­ای را در روزهای پایانی سال شاهد باشند. اما از دشمن چه انتظاری می­توان داشت؟ جز کینه و نفرت و دشمنی و مخالفت؟ به ویژه این که از جنبه اعتقادی نیز این جنایت صورت گرفته باشد.
دکتر شریف لک زایی
پژوهشگر و نویسنده
 
34-
مردم سیستان در غم از دست دادن فرزندان عزیز خود امسال را با غم و اندوه آغاز کردند. کام شیرین بهار و طراوت و نو شدن طبیعت با حادثه غمناک  امسال به تلخی گرایید و سبزی و تازگی بهار با خون نوجوانان دانش آموز و جوانان عزیز این مرز و بوم رنگین شد. آنان به چه جرمی به شهادت رسیدند؟ و آن تعداد دیگر به چه جرمی زخمی شده و به اسارت برده شده­اند؟
دکتر شریف لک زایی
پژوهشگر و نویسنده
 
35-
عده­ای جنایتی را مرتکب شدند که آن قدر زشت و پلید است که هیچ توجیهی برای آن نمی­توان یافت. انجام چنین کاری با نام خدا چه پیامی دارد جز اثبات نوکری ایادی استکبار که بی­رحمانه­ترین و وحشیانه­ترین اعمال را انجام می­دهند و کارشان را مبارک می­دانند؟ این جنایت چه جای مبارکی دارد؟
جمعی از بانوان سیستان و بلوچستان
 
36-
بار دیگر ما فرهنگیان بسیجی، شرارت­های دشمنان را به شدت محکوم، از همه آحاد جامعه می­خواهیم با حفظ وحدت و همدلی با تکیه بر مشترکات ملی و مذهبی نقشه­های شوم آنان را نقش بر آب سازند و اجازه ندهند تا مشتی فریب­خورده به بهانه­های واهی دست به اعمال غیر انسانی بزنند و با شهادت انسان­های بی­گناه از جمله طلبه و دانشجو، دانش آموز و معلم، خاطر شریف مردم این خطه را مشوش سازند.
سازمان بسیج فرهنگیان سپاه
 
37-
ساعت از نه گذشته بود. از دو راهی رد شده بودیم. جلوتر کمی شلوغ به نظر می­رسید. چند نفر با لباس نیروی انتظامی برای ماشین­ها دست تکان می­دادند. می­ایستیم. یکی از آنها لحظه­ای اسلحه­اش را طرف ما، که در خودرو نشسته­ایم، نشانه می­گیرد. از ما کارت شناسایی می­خواهند. دامادم [نعمت الله پیغان] به همراه راننده [علیرضا قیصری] پیاده می­شود و می­گوید: «جناب! شما که حافظ امنیت هستید به مأمورت یاد بده که اسلحه­اش را طرف زن و بچّه­ی مردم نگیرد.»
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
38-
فردی که لباس نظامی به تن دارد فریاد می­زند: برو پایین، برو پایین. منظورش پایین جاده توی خاکی بود. تیر هوایی را هم، همو و در پاسخ بگو مگو و اعتراض کسی که بر سرش فریاد می­زد، شلیک کرده بود. می­شنوم که برادر زاده­ام، مسلم، می­گوید: «اگر اینها مأمورند پس چرا هیچ ماشین پلیسی این اطراف دیده نمی شود؟»
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
39-
صد متری از جاده دور نشده­ایم که می­گویند بایستیم و بر روی زمین بخوابیم. همین کار را انجام می­دهیم؛ انگار چاره­ای نیست. در حالی که هنوز هویت واقعی این دارندگان سلاح­های گرم و پوشندگان لباس نیروی انتظامی بر ما روشن نیست.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
40-
در مقابل آنها که بیشتر از ما هراسناک به نظر می­رسند با فریاد ما را به سکوت فرا می­خوانند. ساعت بیست و یک و بیست و چهار دقیقه­ی شامگاه پنج شنبه 25 اسفند 138۴ را نشان می­دهد. احساس می­کنم کسی دوربین به دست از ما فیلم می­گیرد. پنج دقیقه­ای نگذشته که ناگاه سکوت مرگبار می­شکند.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
41-
با لحنی عصبی و کمی قلدرانه می­پرسد: چه کاره­ای؟ محصّل؛ محصّل چی؟ اولین باری است که چنین سئوالی می­شنوم. گو این که موقعیت هم برای فهماندن مناسب و مساعد نبود. رفیق دیگرش با تمسخر می­گوید: تو سنّت سی، چهل سال است، می­گویی محصّلم! و جوان افتاده [صادق کیخا] بر خاک محکم می­گوید: متولد شصت و یکم، کارت شناسایی دارم.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
42-
حدود ساعت ده صبح دوشنبه 29 اسفند 1384همان جوان دیروزی می­آید. سه تلفن، که از موبایل بزرگ­تر است، از جیب­هایش بیرون می­آورد. کمی با ما صحبت می کند و از جمله می­گوید: من دلم [به خاطر کشتن 22 انسان بی­گناه در تاسوکی] نرم شده است.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
43-
پارسال فکر می­کردم بعضی­ها عید ندارند، مثل مادری که من، خود، صدای هق هق گریه­هایش را می­شنیدم. یا پدر، مادر، برادر، خواهر و اقوامی که برای جوانشان، برای "صادق"شان یک ماه قبل رفته بودند خواستگاری و یک ماه بعد به تشییع پیکر او. دیگر عید نداشتند. و امسال ما عید نداشتیم. نه تنها ما که حداقل چهل خانواده عید نداشتند.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
44-
حاج علی پورشمسیان از جوانی [یکی از تروریست­ها] که به او زل زده و لبخند می­زند، می­پرسد: چرا می­خندی؟ می­گوید آن شب [25 اسفند 1384] وقتی روی خاک­ها دراز کشیده بودی کسی به تو لگد زد یادت هست؟ پورشمسیان پاسخ می­دهد: ها! مگه میشه یادم بره؟ - فهمیدی کی بود؟ نه – من بودم! حلالم کن! بالاخره آنجا میدان جنگ بوده!؟
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
45-
کاوه [یکی از گروگان­ها] رو به من گفت: «انسان موجود با شکوهی است.» در اندیشه فرو می­روم که چگونه ممکن است کسی اینجا، در چنین موقعیتی، با دست و پای بسته، چنین فکر بازی داشته باشد و این گونه خوش بینانه به انسان بنگرد.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
46-
یکی از بحث­ها درباره آثار شیعی بود. برای مثال یکی از آنها گفت: بحار الانوار پر از مزخرفات است. از او پرسیدم: بحار یعنی چه؟ گفت: نمی­دانم. پرسیدم: چرا نمی­دانی؟ بعد به او گفتم آیا این کتاب را مطالعه کرده­ای؟ گفت: نه. ادامه دادم: قرآن می­فرماید: «بَشِّر عِبادِیَ الَّذِینَ یَستَمِعُونَ القَول فَیَتَّبِعُونَ اَحسَنَه» شما کتابی را که نخوانده­اید، چطور رد می­کنید؟ در ثانی وقتی شما معنای کتاب را نمی­دانید، چطور درباره یک مکتب فکری و مذهبی نظر می­دهید؟ و او در پاسخ، تهدید کرد
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
47-
می­گویم: قرآن می­خواهم، به من قرآن بدهید. کتاب­ها را برمی­دارد و با ابرو به سقف اشاره می­کند و می­گوید: بعد زنجیر (یا طناب، دقیق خاطرم نیست) می­آورم و آویزانت می­کنم. به آرامی به او می­گویم: مرغابی از آب نمی­ترسد. متعجب به من نگاه می­کند و می­پرسد: چی؟ و دوباره همان جمله­ی قبل را می­شنود.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
48-
پدرم! از بزرگ­ترها می­شنوم که می­گویند به جرم روحانی بودن تو را به شهادت رسانده­اند، پدرم مگر آن جرم است؟ اگر جرم نیست پس چرا آنها بدنت را تیرباران کردند؟
دختر طلبه و دانشجوی شهید نعت الله پیغان
 
49-
کربلا، یک تصویر داشت و هزاران بازتاب و هزاران ذکر مصیبت. چنان که تا 1400 سال پس از گذشت این ماجرا هنوز ننگ این فاجعه بر دامان قاتلان امام حسین (علیه السلام) نشسته است. اما شهادتگاه تاسوکی هزاران ثانیه تصویر و فیلم دارد که ایادی استکبار آن را از جنایتشان گرفته­اند، هر روز بر منظر دیدگان مادر و پدری که در آن صحنه حضور نداشته­اند قرار می­گیرد و فریاد «فرزندم! کاش به جای من تو من آنجا بودم» به گوش می­رسد.
 
50-
امام حسین (علیه السلام) خود علی اکبرش را به میدان می­فرستد؛ اما در فاجعه خونین و دلخراش تروریستی تاسوکی، جابر قویدل حتی از مهر پدر هم محروم است. به راستی! او به کدامین گناه به خاک و خون غلطیده است؟
 
51-
دشمنان نظام و انقلاب به شدت در اين رابطه سرمايه گذاري كرده‌‏اند تا تفرقه افكني كنند. نبايد اجازه داد دشمنان ما از بيرون فضاي كشور را متشنج و ناامن كنند. مسؤولان بايد هرچه سريع­تر با تدابير مناسب قضيه را فيصله دهند.
دکتر حسینعلی شهریاری
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی
 
52-
آنچه جفا و خیانت می­باشد، این است که فاجعه تروریستی تاسوکی به عنوان جهاد و مبارزه در راه خدا انجام شده است.
 
53-
در آخرين‌ پنجشنبه‌ سال‌ 84‌ عده­اي‌ كه‌ نه‌ سني‌ بودند و نه‌ بلوچ،‌ تعدادي‌ از هموطنان‌ ما را مظلومانه‌ به‌ شهادت‌ رسانده‌ و زخمي‌ كردند و عاشورايي‌ ديگر آفريدند. اين‌ اشرار به‌ بهانه‌ شيعه‌ بودن‌ اين‌ عده‌ از هموطنان‌ ما را به‌ شهادت‌ رساندند.
دکتر حسینعلی شهریاری
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی
 
54-
بترسيد از آن‌ روزي‌ كه‌ مردم‌ خود وارد صحنه‌ عمل‌ شوند، آن‌ روز ديگر بر هيچ‌ يك‌ از دشمنان‌ اسلام رحم‌ نخواهند كرد و نخواهند گذاشت‌ عده­ اي‌ مزدور اجنبي‌ بيايند بين‌ مردم‌ تفرقه‌ بيندازند و فرزندان‌ ما را به‌ شهادت‌ برسانند.
دکتر حسینعلی شهریاری
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی
 
55-
در روزهاي پاياني سال ‪۸۴ و هفته سوم فروردين ماه، ۸۵ حوادث دلخراش زيادي در استان سيستان و بلوچستان اتفاق افتاده كه قلب هر انسان آزاده و مسلماني را مي‌لرزاند.
نامه ۱۷۷ نماينده مجلس شوراي اسلامي خطاب به ریاست جمهور
 
56-
شهيدان [مظلوم تاسوکی] مي­روند و بار گران راه ناتمامشان بر شانه­ي ما گران­جانان سنگيني مي­كند. اميد مي­برم حضرت باري جبران [و] به بازماندگان توفيق و توان استمرار راه كرم فرمايد.
حجت الاسلام والمسلمين علي اكبر رشاد
رییس پژوهشگاهفرهنگ و اندیشه اسلامی

57-
نهايت احترام و علاقه را براي مردم سيستان و بلوچستان قايلم و شعار ما سخن فردوسي بزرگ است كه "همه جاي ايران سراي من است". بنده با وزير كشور و ساير مسؤولان درباره اين مسأله [حوادث تروریستی] در ارتباط بوده‌ام.
دکتر غلامعلی حداد عادل
رييس مجلس شوراي اسلامي
 
58-
به طور حتم آمريكايي‌ها و تندروها از تحركات ريگي حمایت مي‌كنند اما تحركات او نه سياسي است و نه مذهبي، بلكه‌از روي شرارت است.
مولوي اسحاق مدني
مشاور رييس جمهور در امور اهل سنت
 
59-
كارهايي كه مي‌كنند، مورد قبول هيچ مكتبي نيست، كدام مذهب اجازه مي‌دهد فردي را در ميانه راه بگيرند و گردنش را بزنند، بدون اين كه جرمي ثابت شده باشد؟
مولوي اسحاق مدني
مشاور رييس جمهور در امور اهل سنت
 
60-
اينجانب به نمايندگي از مجلس شوراي اسلامي يك بار ديگر مراتب تأثر و تأسف شديد خود را از اين واقعه ابراز دارم و با خانواده‌هاي محترمي كه به داغ عزيزان خود نشسته و در سوگ آنها جامعه سياه پوشيده‌اند همدردي كنم.
دکتر غلامعلی حداد عادل
رييس مجلس شوراي اسلامي
 
61-
حقيقت اين است كه دشمنان اسلام و ايران كه اقتدار نظام جمهوري اسلامي ايران را نمي‌پسندند، درصددند تا از هر راه و با هر وسيله‌اي آرامش و امنيت موجود در ايران را مختل سازند و ميان پيروان مذاهب و اديان تفرقه و دشمني ايجاد كنند و قوميت‌ها را در مقابل يكديگر قرار دهند.
دکتر غلامعلی حداد عادل
رييس مجلس شوراي اسلامي
 
62-
اينجانب اطمينان دارم كه اين واقعه شوم و اين جنايت بي­رحمانه از پشتيباني همه دشمنان برخوردار بوده و در مسير اهداف آنان اجرا شده است.
دکتر غلامعلی حداد عادل
رييس مجلس شوراي اسلامي
 
63-
در كجاي دنيا كشتن انسان­هاي بي­دفاع و دانش آموزان رسم مردانگي است؟ اين نشانه پستي و فرومايگي عوامل جنايت پيشه است.
دکتر ابوالقاسم مختاری
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی
 
64-
ما همه مسلمان هستیم؛ یک کعبه داریم و پیرو کلمه­ی "لا اله الا الله" هستیم این افراد [تروریست­ها] از ما نیستند. از آمریکا دلار می­گیرند از انگلیس دلار می­گیرند تا اختلاف به وجود بیاورند، شما بدانید این کار اهل سنت نیست.
مولوی حافظ
امام جمعه اهل سنت خاش

65-
کدام کتاب نوشته که انسانی را بدون دلیل بکشند هر کسی که یک مسلمان را بدون دلیل بکشد، آخرت در آتش جهنم می­سوزد. این شهدا به خاطر اسلام به شهادت رسیدند. ما بلوچ و زابلی نداریم و زیر یک پرچم و کتاب زندگی می­کنیم.
مولوی حافظ
امام جمعه اهل سنت خاش
 
66-
خدایا به خانواده این شهدا مانند پدر حضرت یوسف که فرزندش به چاه افتاد و صبر کرد، صبر عطا بفرما و بدانید که به والله این اعمال ننگین کار اهل سنت نیست.
مولوی حافظ
امام جمعه اهل سنت خاش
 
67-
جاي تاسف است كه عده‌اي با ريختن خون مردم بي‌گناه و گروگان‌گيري، شرافت و اخوت مردم سيستان و بلوچستان را به بازي گرفته‌اند. خشونت و گروگان‌گيري و كشتار مردم بي‌دفاع از نظر ما غير شرعي و حرام بوده و تمام تلاش خود را در برخورد با اين خشونت‌ها به كار برده و از اين پس نيز مي‌بريم.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی
امام جمعه اهل سنت زاهدان
 
68-
كشور، از استان سيستان و بلوچستان محروم است! استان سيستان و بلوچستان شناخته شده نيست؛ يعنى بيش از آن كه نياز به توسعه داشته باشد، نياز به شناخت دارد. جزو معدود استان­هايى است كه بايد كشف شود.
على‏رضا صدرا
عضو هيأت علمى دانشگاه تهران
 
69-
آن‌ها [تروریست­ها و دشمنان نظام] چون زورشان نمي‌رسد و راهي برايشان باقي نمانده است ناامني ايجاد مي‌كنند. انجام ترورهاي كور، انفجارهاي كور و بمب‌گذاشتن براي مردم بي‌دفاع چه افتخاري دارد؟ اما براي اين كه مردم را بترسانند و تفرقه و اضطراب ايجاد كنند دست به چنين اقداماتي مي‌زنند.
حجه الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی
وزیر کشور
 
70-
اين گروه بيش از آن كه جريانى فرقه گرا و مجرى تفكرات طالبانيسم باشد، گروهى متصل به شبكه رقيبان خارجى نظام است و تصميمات خود را هماهنگ با عوامل خارجى معاند نظام پيش مى­برد.
دکتر حبیب الله دهمرده
استاندار سیستان و بلوچستان
 
71-
اين حوادث [تروریستی تاسوکی و دارزین] توطئه هدايت شده از بيرون مرزهاست.
مهندس محمد رضا باهنر
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی
 
72-
ما دانشجويان اهل سنت دانشگاه سيستان و بلوچستان اقدامات ناجوانمردانه ايادي استكبار را به شدت محكوم و اعلام مي‌داريم تا وقتي قرآن بر آسمان اسلام تابنده است اينان نخواهند توانست با تغيير چهره گرچه به ظاهر اسلامي، ما را بفريبند.
دانشجويان سني دانشگاه سيستان و بلوچستان
 
73-
افرادي كه دست به آدم­ربايي و گروگان‌گيري مي‌زنند، مورد خشم و لعنت خدا هستند و آدم­ربايي و كشتن افراد بي‌دفاع عمل بسيار زشتي است كه هيچ عقل سليمي آن را تاييد نمي‌كند.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی
امام جمعه اهل سنت زاهدان
 
74-
مردم این استان سالیان سال با هم متحد و برادر بودند؛ الان هم همین طور خواهد بود. آنهايي كه امروز نداي جدايي سر مي‌دهند، به فرموده امام راحل (ره)، نه شيعه و نه سني هستند.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
75-
ما برادر دینی و ایرانی هستیم و همیشه باید دست ما در دست یکدیگر فشرده باشد و صداقت کلام ما در رفتار ما هویدا شود، تا برای دشمن فرصتی برای نفوذ نباشد. وحدت تنها راه مقابله با دشمن است.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
76-
نقش آمریکا و ایادی استکبار در این فجایع بوضوح مشخص است. آمریکا با امت اسلامی درگیر است.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
77-
دایی می گفت: وقتی پدرت را در قتلگاه تاسوکی دیدم در حالت سجده بود. پدرم! چه زود سجده شکر شهادت به جا آوردی! اما به من بگو، آنها که خود را مسلمان می­دانند، به کدامین گناه تو را از من گرفتند؟ به کدامین گناه تو را کشتند؟ و به کدامین گناه حنجرت را بریدند؟
دختر طلبه و دانشجوی شهید نعمت الله پیغان
 
78-
این ها شهدای کجایند؟ شهدای جنگ هستند یا شهدای شرارت و جهالت؟
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
79-
آمریکا و دیگر دشمنان این نظام سعی دارند اختلاف مذاهب دنبال کنند و جنگ و درگیری ایجاد کرده و آرامش را در منطقه از بین ببرند و تفرقه ایجاد کنند. اتحاد و همدلی توطئه­ها را خنثی می­کند.
دکتر ابوالقاسم مختاری
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی
 
80-
دشمنان اسلام و نظام مقدس ما اين جنايات وحشيانه را از موضع ضعف و زبونی شان انجام مي­دهند و فکر مي­کنند مي­توانند با اين حرکات مذبوحانه و غيرانسانی شان ملت و مردم ما را از هدفشان باز دارند.
حجه الاسلام و المسلمین سید کاظم طباطبایی
امام جمعه زابل
 
81-
دشمنان قصد دارند تا با ايجاد تفرقه و كشتار مسلمانان ميان شما تفرقه ايجاد كنند، اما شما نشان داديد كه فريب دشمنان را نخواهيد خورد.
دکتر غلامعلی حداد عادل
رييس مجلس شوراي اسلامي
 
82-
عمق این حادثه آنقدر وحشتناک بود که قبل از آن که مظلومیت شهیدان این حادثه را متجلی سازد، پلشتی و ذلت و زشت سیرتی عاملان آن را نشان می­دهد.
حجه الاسلام و المسلمین ابوالقاسم علیزاده
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه
 
83-
این که بهترین عزیزان ما را در مقابل زنان و کودکان به رگبار ببندند با کدامین فرهنگ و عقیده و مذهبی سازگار دارد؟ و خصم دون به چه اقدامی می­نازد و به کدامین هنرش می­بالد؟
حجه الاسلام و المسلمین ابوالقاسم علیزاده
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه
 
84-
این که با نقشه و توطئه­ای مکارانه و تروریستی مردم بی­گناه و غیر مسلح را در کمین حساب شده و نظامی گرفتار و سپس به ورای مرزها گریختن چه جائی برای فخر فروشی و هنر نمائی باقی می­گذارد؟ آیا جز زبونی و ذلت و خواری پیام دیگری دارد؟
حجه الاسلام و المسلمین ابوالقاسم علیزاده
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه
 
85-
تعدادی از عناصر خود فروخته و وابسته به بیگانه با چنین جنایتی افراد بی­گناه را به شهادت رسانده­اند. شهادت و زخمی کردن مردم بی­گناه هیچ توجیحی عقلانی و انسانی ندارد.
دکتر حبیب الله دهمرده
استاندار سیستان و بلوچستان
 
86-
برای ما کسانی که تحت هر عنوان قومی یا مذهبی دست به شرارت بزنند قابل تحمل نیستند.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
87-
عمّال محارب و حلقه به گوش که متحجرانه با تفکر طالبابی در آستین استکبار پرورانده شده­اند، دیروز حرمین شریفین را به آتش کشید و امروز به انگیزه دامن زدن به اختلافات قومی و به ویژه مذهبی راه را بر عده­ای عابر بی­گناه در مسیر زابل – زاهدان بست و بی­رحمانه به مال و جان مردمی بی­پناه و بی­گناه تعدی کرد که بی­هیچ شبهه­ای در تمام مرام­ها و مسلک­های غیر اسلامی تعرض به آن روا نبوده و نیست.
بیانیه مشترک امام جمعه زاهدان و استاندار سیستان و بلوچستان
 
88-
اين حمله ددمنشانه نشان مي‌دهد كه عوامل ايجاد كننده توطئه‌هاي گوناگون عليه منافع و امنيت ملي نظام در تلاشند كه با دامن زدن به اختلافات قومي و فرقه‌اي، وحدت خلل­ناپذير مردم مسلمان ايران را خدشه‌دار سازند.
از بیانیه بنياد شهيد و امور ایثارگران
 
 
89-
سناريوي تكراري ترور عليه مردم بي­گناه، غيرنظامي و مسؤولان، خللي در اراده ملت انقلابي ايران در تداوم پايداري و مقاومت در برابر بدخواهان و بدانديشان وارد نخواهد كرد و اين ملت با رشارت و ايثار مسير خود را ادامه خواهد داد.
از بیانیه بنياد شهيد و امور ایثارگران
 
90-
شهید محبعلی یوسفی عمر گرانبارش را چنان با اهتمام در امور مسلمین و خدمت به نظام در آمیخته بود که از وی شخصیتی نستوه و مؤثر در همه زمینه­ها به تصویر کشیده بود. او همه عمر با عزت خود را وقف خدمت به فرهنگ و قرآن و ایثار، شرکت در بسیج و حضور در جبهه­های حق علیه باطل و مسؤولیت­های متعدد حراستی و اجرایی نمود و بارها مورد تشویق و تقدیر مقامات رده اول کشوری از جمله وزیر محترم نیرو قرار گرفت.
 
91-
شهید حمید کیخازاده روز چهاردهم اسفند به مشاور تربيتي دبيرستان گفته بود: آقاي سراواني، شما هم برايم دعا كنيد تا شهيد شوم و مشاور مدرسه با مهرباني پاسخ داده بود: حميد جان فعلاً درهاي شهادت بسته است. اما حميد كه گويي در خلوت زيبايش به حقيقت شهادت رسيده بود می­گوید: "به همين زودي برآورده شدن خواسته­ام به شما ثابت مي­شود." تروریست­ها حميد را به جرم داشتن كارت بسيج دانش آموزي در هاله­اي از معصوميت و نجابت به لقاي يار مي­رسانند تا از باغساران آرزومندي براي هميشه عطر شهادت در كوچه­هاي جان عاشقش بپيچد و مشام نينواييان تاريخ را معطر سازد.
 
92-
شهید جابر قویدل، جوان­ترين شهيد كربلاي تاسوكي سيستان است كه سيماي معصوم، لبخند ملايم و نگاه نجيبانه­اش او را به بره آهوان ره گم كرده مادر از دست داده، مانند مي­كند. جابر، شهيد پانزده ساله بي­گناه و عصمت آلود ولايت خانه سيستان كه سال  1369 را  بر پيشاني ولادت خويش دارد زاده نامرادي و نداري بود اما درشت خويي روزگار نيز نتوانسته بود لبخند مهربانش را كم رنگ سازد.
 
93-
فاجعه تاسوکی واقعه عاشورا را در ذهن تداعی می کند. در حادثه غمبار کربلا خوانده بودیم: پدر و پسر یکی پس از دیگری به میدان می­روند و شهید می­شوند، و یا این که برادر از خواهر خداحافظی می­کند و به میدان می­رود و در مقابل چشم خواهر و پدر پرپر می­شود ولی به چشم ندیده بودیم، اما تاریخ سیستان و بلوچستان و حادثه خونبار تاسوکی تکرار نینوایی دیگر بود.
 
94-
ای آبی زلال
ای سبز سرخبال
از آن زمان که پرکشیدی ازین خاکدان تنگ
پوتین های منتظرت
فریاد می کشند
و گلهای باغچه
از عطر یاد خاطره های تو زنده اند
به یاد شهید مهدی گرگ
ع. واثق عباسی
 
95-
ساخت یادمان شهدای مظلوم تاسوکی ادامه دارد. هم اینک جاده­ای از مسیر اصلی جاده زابل – زاهدان به محل حادثه آماده شده است. همچنین مسجدی در همین محل در حال ساخت است. نهال کاری این منطقه انجام گرفته است. محل اصلی حادثه که به قتلگاه تاسوکی شهره شده است با حفاظ های توری محافظت می شود و به همان شکل اصلی خود، که شهدا در آنجا به شهادت رسیده­اند، باقی مانده است.
 
96-
هلوکاست (کشتار دسته جمعی) واقعی در تاسوکی در آستانه سال 85، امت شهید پرور استان سیستان و بلوچستان را داغدار نمود و افکار عمومی همه آحاد جامعه اعم از شیعه و سنی را به خود معطوف کرد و بازتاب­های متعددی را در سطح استان و کشور موجب گردید.
 
97-
افراد زیادی که از محل قتلگاه تاسوکی زیارت کرده­اند بر این باورند که این منطقه حال و هوای خاصی گرفته و هر رهگذری را به طرف خودش جذب می­کند. به طوری که این حادثه را می­توان نمونه­ای از صحنه کربلا در عصر حاضر عنوان کرد.
 
98-
های ... جگر گوشۀ سیمرغ!
آسمانِ در کتان پیچیده!
پرنده بی­تاب!
من، تمام کوچکی­ات را
از دایه­های ملکوت پرسیده­ام
و به بزرگی­ات
در آستان ابدیّت، سلام می­گویم:
سلام جابر!
پرنده تابناک نوروزی.
به یاد شهید جابر قویدل
ع. باقری
 
99-
آن شب
آن شب خون افشان
در پسِ ماهورهای تاسوکی چه گذشت؟
که خداوند،
بیست و دو بار
آیه «فَبِأیِّ ذَنبٍ قُتِلَت» را، مرور کرد
م. عباسی مقدم
 
100-
سیستان!
شهر اهورا و میترا!
ای فریاد خشکیده در کویر حنجره­ها!
آن شب
از سُرمۀ کدام خواب
از نوش کدام جام زهر، پریشان شدی
که نامردان
بیست و دو بار، پرهای سیمرغ را
در شعله زار فنا سوختند.
م. عباسی مقدم
 
101-
بیقراری
شکفته بیست و دو گل در حصار تاسوکی
چقدر حوصله دارد بهار تاسوکی
تمام دشت پر از جوش عطر نسترن است
ز بس که سوخته گل در دیار تاسوکی
کفن به دست به دیدار عید می­آیند
کبوتران شهید از بهار تاسوکی
ببین چگونه عطش می­چکد ز سینه ابر
میان حنجر شعله زارِ تاسوکی
نگاه کن که چه کرده است تیغِ زنگی مست
به دستِ صاعقه در کشتزار تاسوکی
رواقِ عرش ز داغِ جنون چراغان است
ز بیقراریِ شب تار تاسوکی
عنان قافله اشک را رها سازید
که چشمِ آینه شد داغدار تاسوکی
ع. باقری
 
102-
مسلم!
بیقراریِ پنهان!
جگر گوشه حبیب بن خاکریز!
تکرار شامگاه حنابندان
در کربلای پنج
در فاو، ام الرصاص، شرهانی!
اینجا
در «تاسوکی» چه می­کنی ... ؟!
به یاد شهید مسلم لک زایی
ع. باقری
 
103-
تو را وصال مبارک، ای بخت ناسروده
در مسلخ حضور
شهادت
نردبان انتظار تو بود
انتظاری تا کرانۀ دلدار
و «تاسوکی»، حجله گاه توست
تو چقدر زیبا به حجله گاه فرود آمدی
بر روی شانه­های هلهله
به یاد شهید مهدی نوری
س. اسکندری
 
104-
عامل اصلی این جنایاتی که اتفاق افتاده، ریشه در تحرکات سرویس­های جاسوسی آمریکا و انگلیس دارد.
دکتر حسینعلی شهریاری
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی
 
105-
این گروه با تفکر ضد اسلامی و با پشتیبانی فکری، معنوی و مادی آمریکا و انگلیس دست به جنایت می­زنند.
دکتر حسینعلی شهریاری
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی
 
106-
بدون گناه کسی را به قتل رساندن جرمی نابخشودنی است و شرع مقدس اسلام نیز چنین اجازه­ای نداده است.
مولوی عبدالله وحیدی فر
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر
 
107-
این اقدام ددمنشانه از سوی دشمنان اسلام اتفاق افتاده است.

امام جمعه ایرانشهر
 
108-
مزدورانی که مرتکب چنین عمل ننگینی شدند فریب خوردگان دست استکبار جهانی­اند که به سان خفاسان در گوشه­ای به کمین می­نشینند و در دل شب به افراد بی­گناه حمله می­کنند.
عباس باقری
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زابل
 
109-
خون عزیزانی که در این حادثه به ناحق ریخته شد، آنچنان خروشان خواهد بود که سیل عظیم آن دودمان اشرار را به باد خواهد داد.
سردار قاسم رضایی
جانشین فرمانده انتظامی در قرارگاه رسول اکرم (ص)
 
110-
ما هنوز در اول الفبای تکریم معلم هستیم، چرا که هنوز کسانی هستند که با شعور کم خود در حالی که خود را مسلمان می­دانند دست به کشتن معلم و معلمان بی­گناه می­زنند.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
111-
ریشه حادثه تاسوکی قرائت غیر نبوی از اسلام است.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
112- 
تاسوکی
روزگاری می گذشتیم از کنارت
سرد و ساکت
بی هیاهو
از کنار تپه­های بی­شمارت
هیچ کس راز تو را آگه نبود
که تو معراج شهیدان می­شوی
قتلگاه بی­گناهان می­شوی
آه ای دشت کبود
بعد از آن شب
باغبان لاله­های سرخ خونین گشته­ای
م.سالاری مهر
 
113-
در مدت چند سال متوالی که شهید نعمت الله پیغان برای تبلیغ معارف اسلامی عازم زابل می­شد، گاهی نزد من هم می­آمدند، نه به خاطر این که کاری داشته باشند، تنها برای تجدید دیدار! از او در خلال صحبت­ها می­پرسیدم که کدام منطقه را برای تبلیغ انتخاب نموده، و او منطقه­ی ... را نام می­برد. دریافته بودم که ایشان محروم­ترین منطقه را برای تبلیغ و اشاعه فرهنگ اسلامی برگزیده است. البته ایشان از طلبه­های ممتاز و نمونه و برخودار از تحصیلات بالا بودند و انتخاب یک منطقه محروم توسط او نشان دهنده ارزش والا و خلوص وی بود و قصد قربة الی الله را در کارش به اثبات می­رساند.
حجه السلام و المسلمین حاج آقای دهقان
رییس سازمان تبلیغات اسلامی زابل
 
114-
شهید نعمت الله پیغان در كنار تهذيب نفس و توجه به رشد فضايل معنــوي، عشق به فراگيري دانش و معرفت الله چنان در وجودش شعله برمي­كشيد كه لحظه­اي در بستــر آرامــش نياسود و در 1379 براي كسب فيـــض از مكـتب باقرالعلــوم (ع) و ادامه تحصيل در سطح خارج فقه و اصول، عزم آستان بوسي حضرت معصومه (سلام الله عليها) را نمود و به دارالمؤمنين قم عزيمت كرد و به موازات تكميل دروس در حوزه علميه، به سال 1382 درمقطع كارشناسي ارشد علوم قرآن و حديث با گرايش كلام و عقايد در دانشكده علوم قرآني شهر ري پذيرفته شد و فضيلت دانش اندوزي را زيور جان نمود.
 
115-
اراده مبتني بر نشر علوم و تبليغ و ترويج فضائل اهل بيت عليه السلام در ميان شيفتگان ائمه معصومين (عليهم السلام) موجب شده بود تا اين روحاني وارسته و با تقوا، در كسوت خادم آل عبا بارها زاد راه سفر برگيرد و با همكاري نهادهاي نمايندگي ولي فقيه در سپاه و دانشگاهها و سازمان تبليغات اسلامي در دورترين مناطق ميهن، خدمت به فرهنگ و انديشه اسلام را سرلوحه زندگاني سراسر خلوص و ايثار خويش قراردهــد. وي علاوه بر بيان احكام و معارف الهي، مدرسی برجسته، خطيبي توانا و پژوهنده­اي خلاق و آفرينش گر نيز به شمار مي آمد كه در اين راستا به درج پژوهش هاي ايشان در نشريات، از جمله فصلنامه علوم سياسي و نگارش رساله سطح سوم در حوزه علميه و کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث مي توان اشاره كرد.
 
116-
شهید منوچهر حیدری مدت پنج سال در پايگاه مقاومت محل با عنوان بسيجي به اعتلاي فرهنگ بسيج پرداخت و در مراسم ملي و مذهبي از اعضاي فعال بسيج به شمار مي­آمد. وي پرورده دامان مكتب تشيع و عاشق ائمه و ولايت بود و با پيروي از سيره رسول الله وقار را در حوادث و بلايا، تنعم را در قناعت، جوانمردي را در گذشت، ذلت را در دوستي حيات، لذت را در نوازش يتيم و تواضع را در هم نسبتي با فقر مي­دانست.
 
117-
مادر شهید ذوالفقاری می­گوید: محسن فوق العاده متين، خوش­رو و باگذشت بود. با توجه به اين كه من 4 فرزند پسر دارم ولي محسن با همه متفاوت و نوكر اباعبدالله الحسين (‌ع) بود و ارادت خاصي به خاندان عصمت و طهارت خصوصاً حضرت حجة ابن الحسن العسكري (عج) داشت.
 
118-
پدر شهید ذوالفقاری می­گوید: انگار محسن از شهادت خود با خبر بود. چند روز مانده به سفرش مقداري تخم گل به مادرش مي­دهد و مي­گويد نگه دارند كه بعد از سفرش در محل باشگاه خبرنگاران جوان بكارند. محسن قبل از سفر با من خداحافظي كرد. به سراغ مادرش رفت؛ مادرش درخواســـت كرد نرود. با تبسمي دلنشيــن گفت كه "مادر! سفر من يك سفر سياحتي و زيـــارتي «زيارت شهدا» است. مي­روم و برمي­گردم" او با اين جملات نگراني مادر را كمتر كرد. هنگامي كه وسط حياط رسيد در گوش خواهرش حرفهايي را زمزمه كرد كه بعد معلوم شد گفته بود من مي روم و برنمي گردم و شهيد مي شوم.
 
119-
شهید محمود سرگزی چون خود درد و رنج محروميت را مرور كرده بود نسبت به افراد بي­بضاعت مهر مي­ورزيد و با تمام وجود در حل مشكلات محرومين تلاش مي­كرد. از ويژگيهاي محمــود مي توان، فـداكاري، گذشت و خوش رويي را نام برد. او از دوست­داران و عاشقان اهل بيت بود و هميشه آرزوي شهادت داشت.
 
120-
شهید غلامرضا سرگلزایی نظامی تقريباً هم­زمان با پيروزي انقلاب در خانواده­اي مؤمن و متعهد و محب اهل بيت در زاهدان ديده به جهان گشود و پابه پاي انقلاب باليد. علاقه فراوان خانواده به حضرت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا (ع) موجب شد تا نام نوزاد را غلامرضا بگذارند. به ورزش علاقمند بود و در رشته هاي مختلف ورزشي به ويژه فوتبال و كشتي فعاليت مي كرد تا جائي كه در رشته كشتي صاحب عنوان شد و در مسابقات منطقه­اي و استاني چندين مدال نقره و برنز به گردن آويخت.
 
121-
شهید غلامرضا سرگلزایی نظامی توجه خاصي به يتيمان و محرومين محدوده كريم آباد داشت. از جمله اخيراً يك ماه حقوقش را نذر كرده بود كه در اين راه خرج كند و هر پنجشنبه به دستگيري و كمك ايتام و محرومان مي شتافت. در هفته­اي كه در مأموريت تهران بود به مادرش زنگ زده و گفته بود "شما هم اين كار را بكنيد." عجيب است سرانجام خود غلامرضا نيز در يك غروب پنج شنبه جام گواراي شهادت را سركشيد.
 
122-
شهید حسین صیادی فردي معتقد و متعهد به مباني اخلاق بود و در بين نزديكان و همكارانش در شركت نفت به خوشنامي و توجه به ارزش هاي اسلامي اشتهار داشت. در اوايل انقلاب با حضور در تظاهرات و راهپيمايي، عشق و شيدايي­اش را به نظام و معمار بزرگ انقلاب اسلامي حضرت امام خميني و برائت از طاغوت نشان داد بعد از پيروزي انقلاب نيز لباس سبز فام بسيجي به تن كرد و در كسوت يك بسيجي مبارز حمايت و جانبداري­اش را در اقتدار و حاكميت اسلام، سرلوحه امور قرار داد. او مردم را به پشتيباني از اهداف و شعائر انقلاب اسلامي كه عالي ترين ره آورد شهيدان والا مقام است دعوت مي نمود و سرانجام خود نيز دعوت خداي شهيدان را به سوي ملكوت شهادت با آغوش باز پذيرفت.
 
123-
شهید باقر فتوت در مراسمات مذهبي شركت مي كرد. فردي پرتلاش، صبور و عاطفي بود. به صله ارحام و رابــطه با اقوام اهميت زيادي مي­داد. همواره به ياد خدا بود و دلدادگي به اهل بيت عصمت و طهارت و جوانمردي از ويژگي­هاي بارز او به شمار مي­رفت و چه نيكو لقبي داشت! فتوت.
 
124-
همسر شهيد فتوت می­گوید: شهيد نماز خواندن و روزه گرفتن را خيلي دوست داشت. ماه رمضان كه فـــرا مي­رسيد بسيار مسرور و شادمان مي­شد. به ورزش علاقه­مند بود فعاليت­هاي اجتماعي زيادي داشت. عضو پايگاه بسيج بود و در انتخابات معمولاً مسؤول جمع آوري آرا. وی در سـال 1384 توفيـق زيارت خانه خدا را يافت تا زمينه ساز پروازي بلند به سوي بزم "عند مليك مقتدر" باشد.
 
125-
شهید علیرضا قیصری رفتاري بزرگ منشانه داشت. مهربان بود و زلال و خــوش خلق. درس خوان بود و با ادب و چنان رفتار شايسته­اي از خود بروز مي­داد كه توجه آشنايان و خانـــواده را بر مي­انگيخت. با اين ويژگي­ها در نوجواني با شخصيت حضـــرت امام خمینی و مقام معظم رهبري آشنا شد و به گونه­اي شيفته مباني اعتقادي و نهادهاي انقلابي گرديد.
 
126-
شهید عيسي کوهستانی به عنوان كارمندی متدين و بسيجي فعال، در بيشتر برنامه­هاي فرهنگي دانشگاه حضوري فعال داشت. بسيار با وقار بود و نسبت به اسلام، انقلاب و آرمان­هاي مقدس حضرت امام عشق مي­ورزيد. شركت مستمر عيسي در نماز جمعـه و پاسداشت شعائر اسلامي و حضورش در صحنه­هاي دفاع از انقلاب نشان­گر كمال شخصيت و اصالت خانوادگي او بود.
 
127-
شهید صادق کیخا پس از وفات پدر و مادر به ناچار سرپرستي برادر و خواهرش را به عهده گرفت. فشار زندگي و كسب در آمد و معيشت، صادق را مجبور كرد از ادامه تحصيل صرف نظر نمايد. وي مشمول طرح معافيت كفالت شد و از خدمت سربازي معاف گرديد. در سال 1384 عقد زناشويي بست و بر آن بود که پس از ايام محرم و صفر جشن عروسي­اش را برگزار کند كه در حادثه دلخراش تاسوكي مورد آماج تيرهاي خفاشان خون آشام قرار گرفت و به خيل شهيدان پيوست.
 
128-
شهید صادق کیخا تعهد فراوان به فرايض مذهبي داشت و دوستدار خاندان عصمت و طهارت بود. او نيز  چون ديگر تشنگان اهالي ولايت در مراسم مذهبي شركت مي كرد و در ايام محرم خصوصاً تاسوعاي حسيني ميزبان چندين هيأت عزاداري در منزل خود بود.
 
129-
شهید مهدي کیخا داراي قلبي بسيار رئوف و مهربان بود و چنان جذابيتي داشت كه همگان شيفته رفتار و مرامش مي­شدند. در جوانمردي و تواضع و ادب و متانت در بين آشنايان شهره مهرباني بود.
 
130-
در ايام عزاداري اباعبدالله الحسين(ع) از هیچ تلاشی دريغ نمي­كرد و  عزادار واقعي آن حضرت بود. شهید مهدي کیخا در همه امور زندگي دوش به دوش و همراه برادر شهيدش، صادق، حركت مي­كرد و با دلي شكسته ناشي از كمبود پدر و مادر همواره پشتيبان صادق بود و در تمام مراحل خوش و ناخوش زندگي او را همراهي كرد.
 
131-
مجتبـي کیخایی در خانـواده­اي باليده بود كه چون ديگر خانواده­هاي اصيل سيسـتان، عشـق به ولايت و اهل بيت علیهم السلام را با خون خويش در آميخته داشتند و ولايت را از افق تأييدات خداوندي مي­نگريستند. بنابراين مسلّم بود كه خميـره وجود اين نوجوان را نيز به شبنم عشق آل الله تر نموده باشند تا در راست كرداري و راستگويي و پيروي از سيره نبوي و ائمه معصوم نمونه باشد. عشق به عاشورائيان چنان در جان كوچك مجتبي رسوخ كرده بود كه بيشتـر اوقات را در فضاهاي مذهبي مي­گذراند و در مراسم عزاداري حضرت اباعبدالله الحسين (ع) وجودش را وقف مساجد و حسينيه­ها نموده بود. مجتبي به نيكي دريافته بود كه براي قوام دين و اعتقادات مذهبي مي­بايست از ابتدا چراغ انديشه علوي را فراراه خويش روشن كند.
 
132-
شهید مهدی گرگ ضمن تحصيل، در امر كشاورزي و کار منزل نيز به پدر و مادر كمك مي­كرد. بسيار مؤدب، خوش اخلاق و متين بود و برخورد موقرانه­اي با پدر و مادر و اقوام و همكلاسي­هايش داشت به طوري كه زبانزد خاص و عام بود. به فرايض ديني بسيار اهميت مي­داد. به موقع نمازش را مي­خواند و در مراسم عزاداري آقا ابا عبدالله الحسين (ع) به طور فعال شـركت مي نمود.
 
133-
     علاقـه وافر شهید مسلم لک­زایی به معارف الهي موجب شد تا در پرتو معرفت به آل الله قـرار گيرد و وارد حوزه علميه امام صادق عليه السلام (مرحوم آيت الله شريفي) زابل شود و پس از شش سال شاگردي و خوشه چيني از مكتب علوي به سال 1384 پس از گذراندن سطوح مقدماتي رهسپار حوزه علميه قم گرديد تا استمرار تلمذ در سطوح عالي را نصب العين قرار دهد و در جوار بارگاه كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله عليها) از خرمن معارف اهل بيت علوي زادراه انديشه و علم بردارد.
 
134-
شهید مسلم لک­زایی با بهره­وري از ذوق سرشار، روحيه مردم گرا، نشاط اجتماعي، توان علمي و بينش اعتقادي، مصداق والاي «اشداء‌ علي الكفار رحماء ‌بينهم» به شمار مي آمد و خدمت به فرهنگ عاشورا و عاشقان اهل بيت را برخود فرض مي دانست.
 
135-
شهید مهدي نوری، نشاط و طراوت جواني را با سيماي زيبا و سيرت زيباتر در آميخته داشت و عشق به اهل بيت و شهيدان كربلا را همچون خون در رگ­هاي عقيده و ايمان مي پروراند. آن گاه كه پرچم السلام عليك يا ثارالله بر گلدسته­هاي مساجد شهر و حسينيه­ها به اهتزاز در مي­آمد و پيام فرارسيدن ماه محرم را به گوش جان عاشورائيان زمزمه مي­كرد، مهــدي با همه معرفت قلبي­اش پيراهن سياه به تن مي­كرد و در دسته­هاي سينه­زني و هيأت­هاي عاشورايي به عزاداري مي­پرداخت و كمر به خدمت عاشورائيان مي­بست.
 
136-
شهید حاج محمد امير واعظی فردي نيك انديش، ولايي، آراسته به صفت مهرورزي و حسن خلق بود. همچنين از او به عنوان ورزشكاري نمونه و خـردمندي روشنگر و پژوهنده­اي واقع­بين مي­توان ياد كرد كه خدمت به محرومين و كسب رضايت خالق را جلوه­اي از مصاديق جهاد در راه خدا مي­دانست. او با اين عقيده در شامگاه 25 اسفند 84  در شهادتگاه تاسوكي با آفتاب دلهاي عاشقان امامت بيعت كرد و خون تابناكش را با گفتن شهادتين و افتخار به مكتب علوي، چراغاني راه امت محمدي نمود. آن گاه چون گزبني رشيد و استوار، قامت فراز كرد تا عوامل استكبار بر پيكر سرافـــرازش بـــاران گلوله ببارانند و چونان مقتداي خويش حسين بن علي (ع) ندا در دهد كه "اللهم تقبل منا".
 
137-
شهید محبعلی یوسفی به انقلاب اسلامي و نظام مقدس توجه خاص داشت و ارادت خالصانه و عميق و آشكار وي به مقام رهبري مثال زدني بود. به خاندان عصمت و طهارت عشق مي ورزيد. نام حسين بن علي (ع) بيقراري مضاعف به او مي بخشيد و ذكر علي (ع) سيلاب اشـك­هايش را جاري مي­ساخت. در ماه­هاي محرم و رمضان دل و جانش را به مهماني سفره علي و آل الله  فرا مي­خواند و همه وجود و دارايي­اش را در راه ائمه معصومين (ع) در طبق اخلاص مي­نهاد.
 
138-
هنوز چند ماهی از دریافت درجه ستوان یکم شهید محمد شاهبازی نگذشته بود که در منطقه تاسوکی در محور زابل – زاهدان توسط گروهی متعصب و جاهل و شرور به همراه شش نفر دیگر به گروگان گرفته شد. وی در حالی که در اسارت این گروهک بود غریبانه و مظلومانه به شهادت رسید. پیکر پاک این شهید عزیز در 23 شهریور 1385 بر دستان مردم خون­گرم و ولایت­مدار سیستان تشییع و در زادگاهش به خاک سپرده شد و در جوار حضرت حق مأوا گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید