جدیدترین مطالب

 پانزده عضو شوراي امنيت سازمان ملل متحد، به اتفاق آرا، "حمله تروريستي" به يك اتوبوس در شهر زاهدان در جنوب شرق ايران را محكوم كردند. اين شورا روز پنجشنبه در بيانيه‌اي تاكيد كرد كه هيچ بهانه‌اي نمي‌تواند توجيه‌گر اين گونه اقدامات تروريستي باشد. تروريستها روز چهارشنبه در اقدامي جنايتكارانه، با تله‌گذاري در كنار يك دستگاه اتوبوس متعلق به نيروي زميني سپاه پاسداران زاهدان، ‪ ۱۸‬نفر از شهروندان زاهداني را شهيد و تعدادي ديگر را مجروح كردند. شوراي ‌امنيت در اين بيانيه همچنين بر ضرورت سپردن عاملان و سازمان‌دهندگان و بانيان اين حمله تروريستي به دست عدالت، تاكيد كرد.

‬پانزده عضو شورا در اين بيانيه مشترك، تسليت صميمانه خود را به بستگان قربانيان و همه مردم ايران اعلام كردند. بان كي-مون دبير كل سازمان ملل نيز روز چهارشنبه اين اقدام تروريستي را محكوم كرده بود. دبيركل در بيانيه‌اي تصريح كرده بود كه به هيچ وجه جايي براي توجيه اين خشونت تروريستي وجود ندارد. كي مون، به خانواده‌هاي اين قربانيان و دولت ايران تسليت گفت.

اظهارات سفيران روسيه و آمريكا درباره بيانيه شوراي امنيت سازمان ملل
عصبانیت شدید خبرنگار اسرائیلی از صدور بيانيه شوراي امنيت در محكوميت حمله تروريستي زاهدان

 ويتالي چوركين سفير روسيه در سازمان ملل اعلام كرد كه پيش نويس بيانيه شوراي امنيت در محكوميت حمله تروريستي در زاهدان، به وسيله مسكو و به درخواست هيات ايراني ارائه شده بود.

‪ ۱۵‬عضو شوراي امنيت به اتفاق آرا، "حمله تروريستي" به يك اتوبوس در شهر زاهدان در جنوب شرق ايران را محكوم كردند.

اين شورا روز پنجشنبه در بيانيه‌اي تاكيد كرد كه هيچ بهانه‌اي نمي‌تواند توجيه‌گر اين گونه اقدامات تروريستي باشد.

تروريستها روز چهارشنبه در اقدامي جنايتكارانه با تله‌گذاري در كنار يك دستگاه اتوبوس متعلق به نيروي زميني سپاه پاسداران زاهدان ‪ ۱۸‬نفر از شهروندان زاهداني را شهيد و تعدادي ديگر را مجروح كردند.

شوراي امنيت در اين بيانيه همچنين بر ضرورت سپردن عاملان و سازمان دهندگان و بانيان اين حمله تروريستي به دست عدالت، تاكيد كردند.

‪ ۱۵‬عضو شورا در اين بيانيه مشترك، تسليت صميمانه خود را به بستگان قربانيان و تمام مردم ايران اعلام كردند.

سفير روسيه روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: درخواست ايران از شوراي امنيت مهم است و شوراي امنيت، بسرعت و محكم عمل كرد.

چوركين ابراز اميدواري كرد كه اين امر موجب همكاري بيشتر شوراي امنيت و ايران شود.

وي در عين حال افزود: همه مسائل و مسئله هسته‌اي ايران بايد از طريق مذاكره حل شود.

سفير روسيه در پاسخ به نظرات نماينده آمريكا در سازمان ملل كه در ابتدا با صدور اين بيانيه مخالف بود ، گفت: "به نظر من، مهم، اين است كه بصورت مثبت عمل كنيم."

چوركين تصريح كرد: "اين كه شوراي امنيت انزجار خود را از اقدامات تروريسي اعلام كند اساسي است."

خبرنگاري پرسيد" آيا برخي از افرادي كه در نشست شوراي امنيت حضور داشتند اشاره به اين نكته داشتند كه ممكن است با اين اقدام شوراي امنيت در مورد مسئله هسته‌اي ايران هم همكاري بهتري بين شورا و ايران ايجاد شود؟"
سفير روسيه گفت :برخي از نمايندگان كشورهاي عضو شوراي امنيت به اين مسئله اشاره كردند.

خبرنگار اسرائيلي كه بشدت از صدور اين بيانيه شوراي امنيت در محكوميت حمله تروريستي به يكي از شهرهاي ايران ناراحت بود، پرسيد:" آيا از اين به بعد، هر واقعه تروريستي كه در هر جاي دنيا رخ دهد، شوراي امنيت بيانيه‌اي صادر مي‌كند؟"

چوركين پاسخ داد:" هر كشوري كه مورد حمله تروريستها قرار گرفته باشد، اگر از شوراي امنيت تقاضا كند كه شورا آن را محكوم نمايد، وظيفه شورا، رسيدگي است."

الهاندرو ولف سفير موقت آمريكا در سازمان ملل نيز كه دولت متبوع وي براي نخستين بار مجبور شد برخورد دوگانه با موضوع تروريسم را كنار بگذارد و به يك بيانيه شورا در محكوميت حمله تروريستي در ايران راي مثبت دهد، به خبرنگاران گفت: آمريكا با دو مسئله مشكل دارد.

وي افزود: اولا اين كه شوراي امنيت بايد مشخص كند كه بر اساس چه دستورالعملي مي‌تواند بيانيه براي يك حادثه تروريستي صادر كند. حوادث تروريستي بسياري در جهان رخ مي‌دهند ولي شوراي امنيت به همه اين مسائل رسيدگي نمي‌كند.

سفير موقت آمريكا مدعي شد: دوم اين كه كشوري كه شوراي امنيت را رد و تعهداتش نسبت به شورا را بي‌اهميت مي‌كند، چگونه از شورا انتظار اقدام در اين مورد را دارد.

ولف تصريح كرد كه اين، نشان مي‌دهد كه ايران شوراي امنيت را به عنوان نهادي كه مسئول رسيدگي به مسائل بين‌المللي است به رسميت مي‌شناسد و خود اين مساله، ايران را موظف مي‌كند به تعهداتي كه شوراي امنيت از ايران مي‌خواهد عمل كند.

وي درباره بيانيه شوراي امنيت گفت كه آمريكا به وجود واژه دولت ايران در اين بيانيه مخالفت كرد و تنها با تسليت به مردم ايران موافقت نمود.

سفير موقت آمريكا ادامه داد:" اين انتخاب، بحق و قانوني است چرا كه دولت ايران شوراي امنيت را به رسميت نمي‌شناسد."
ولف در پاسخ به سوالي درباره آخرين تحولات در خصوص تصويب قطعنامه هايي ديگر عليه ايران در شورا بخاطر ادامه برنامه صلح آميز هسته‌اي، گفت كه اين مسائل در سطح پايتختها انجام مي‌شود و سفيران شوراي امنيت، دستورالعمل خاصي در اين‌باره ندارند ولي آنچه كه واضح است اين است كه ايران به خواسته‌هاي شوراي امنيت عمل نكرده است.

اظهارات معاون استاندار سيستان و بلوچستان در مورد استفاده تروريست ها از خاك كشورهاي همسايه

معاون سياسي امنيتي استاندار سيستان و بلوچستان گفت: استفاده تروريستها از خاك كشورهاي همسايه به عنوان حياط خلوت بعد و قبل از عملياتهاي خرابكارانه مغاير با معيارها، اصول همسايگي و مناسبتهاي ديپلماتيك است.

سيدمحسن صادقي در گفت و گو با ايرنا افزود: مردم ايران انتظار دارند تا كشورهاي همسايه براي جلوگيري از حضور تروريستها در خاك آن كشورها و برخورد با عناصري كه خارج از اراده دولت مركزي آنها از اين چنين گروه‌هايي حمايت مي‌كنند، تلاش داشته باشند.

وي گفت به طور قطع اسناد و مدارك اين موضوع در نشستهاي امنيتي و از طريق وزارت امور خارجه به مقامهاي اين كشورها ارايه خواهد شد.

وي گفت: شهداي حادثه تروريستي زاهدان از تيپ ‪ ۱۱۰‬سلمان و از يادگاران دفاع مقدس و از حافظان استقلال و عزت كشور بودند.

معاون سياسي امنيتي استاندار سيستان و بلوچستان اظهار داشت: تروريستها ماموريت ناتمام صدام را بي‌شرمانه در جبهه ديگري انجام دادند.

صادقي تاكيد كرد: دستيابي ايران به دانش صلح‌آميز انرژي هسته‌اي، مقاومت مردم فلسطين، پيروزي حزب‌الله لبنان و تحولهاي عراق و افغانستان عواملي است كه خشم و كينه صهيونيستها و آمريكا را عليه مردم ايران شعله‌ور كرده است.

وي مزدوراني را كه جنايتهاي اخير سيستان و بلوچستان را مرتكب شده‌اند مهره‌هاي پياده‌اي دانست كه روي صفحه شطرنج جنايتكاران تاريخ بازي داده مي‌شوند.

اين مقام ادامه داد: آنها مهره‌هايي هستند كه به سبب مشكلات شخصيتي، بي‌سوادي و جاه‌طلبي خود، وطنشان را بسيار ارزان فروخته‌اند.

صادقي گفت: خون شهداي بلوار "ثارالله" زاهدان صاعقه‌اي است كه مزدوران را از آن رهايي نيست و بزودي در دادگاه عدل‌الهي به مجازات اعمال ننگين و غير انساني خود خواهند رسيد.

معاون سياسي امنيتي استاندار سيستان و بلوچستان افزود: كشف دو خانه تيمي و دستگيري تعدادي از مرتبطان و عوامل جنايتكار گروه‌هاي شرور تروريست و دستيابي نيروهاي امنيتي و انتظامي به اسناد و مدارك جنايتكاران آغازي است كه به حول قوه‌الهي به پيچيدن تومار همه جانيان و كوردلان منتهي خواهد شد.

صادقي همچنين اهداف آمريكا را ايجاد فتنه قومي و مذهبي در استانهاي مرزي داراي تنوع قومي و مذهبي دانست.

وي افزود: ضد بيگانه و ضد استيلاي خارجي بودن، مهمترين ويژگي مردم ايران و به ويژه علما و سران طوايف شيعه و سني استان سيستان و بلوچستان است.

او ادامه داد: تفكري كه آشكارا خواستار حمله استكبار جهاني به ايران است چگونه ادعاي دفاع از حقوق مردم را دارد و اين شرم و رسوايي را كدام شهروند با عزت استان خواهد پذيرفت.

وي اظهار داشت: همكاري مردم در شناسايي مزدوران وطن فروش ستودني است.

صادقي گفت: آن شهيد (مسلم كيخا) كه جان بركف و با دستان خالي مقابل تروريستها ايستاد و مشتاقانه به شهادت رسيد، نماد غيرت ملي است.

وي ادامه داد: به طور قطع حركت ضد تروريستي نيروهاي امنيتي وانتظامي و كينه و نفرت عمومي ايجاد شده در استان، وجود عناصري را كه در مسير ضد توسعه، آباداني، اشتغال و سرمايه‌گذاري دولت گام برمي‌دارند،از صفحه استان محو خواهند كرد.

وي گفت: اقدام تروريستي بلوار ثارالله زاهدان شرم‌آور و در غايت و نهايت غيرانساني و حتي مخالف اصول اوليه بشردوستانه است.

وي ادامه داد: در شرايطي كه ايران در صف نخست مبارزه با آمريكا است و جهان استكبار به اشكال مختلف سعي در فشار به مردم ايران در تغيير مواضع اصولي و غيرت مداري ملت دارد، اينچنين اقدامهاي تروريستي كه آغاز آن حادثه "تاسوكي" بود جدا از طرحها و توطئه‌هاي آمريكا قابل تحليل نيست.

در حادثه تروريستي صبح چهارشنبه زاهدان كه گروهك دهشت افكن موسوم به "جندالله" مسووليت آن را بر عهده گرفت، ‪ ۱۱‬نفر شهيد و ‪ ۳۱‬تن ديگر مجروح شدند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید