جدیدترین مطالب

وسائل ـ شریف لک‌زایی با اشاره به چاپ چهارم کتاب «بررسی تطبیقی نظریه‌های ولایت فقیه» گفت: اگر بخواهیم موضوعاتی همچون فقه حکومتی ماندگار باشد، نیاز است که در فضای آموزشی حوزه علمیه قرار بگیرد؛‌ یعنی یک برنامه آموزشی برای آن تعریف شود و در این زمینه در فضای آموزشی حوزه علمیه به تعریف نیرو پرداخته شود و در گام بعد در قالب یک رشته مطالعاتی و رشته‌ای که بتواند بخشی از نیازهای جامعه را برطرف کند مطرح شود. 

به گزارش سرویس سیاست پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل، با توجه به فرمایش رسول گرامی اسلام صلی‌الله علیه و آله دانش‌ها به سه دسته تقسیم می‌شود، آیة محکمة، فریضة عادلة و سنة قائمة؛ بحث‌های فلسفی،‌ عقلی و کلامی در بخش آیه محکمه قرار می‌گیرد که بنیادی‌تر و مباحثی اعتقادی است، مباحث اخلاقی، معنوی و باطنی در بخش فریضه عادله است؛ اما مباحث فقهی در بخش سنت قائمه قرار می‌گیرد که با مباحث عینی، اجتماعی و بالفعل جامعه سروکار دارد و به حوزه رفتار مربوط می‌شود؛ بنابراین اگر فقه داعیه‌دار اداره جامعه است، باید در این عرصه، کلان‌نگری و کارآمدی داشته باشد.

در همین راستا خبرنگار سرویس سیاست پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل، گفت‌وگویی با شریف لک‌زایی داشته است که وی با اشاره به چاپ چهارم کتاب بررسی تطبیقی نظریه‌های ولایت فقیه و چاپ دوم فلسفه سیاسی صدرالمتألهین در زمینه بسط و گفتمان سازی فقه حکومتی در حوزه علمیه توضیح داده است که متن آن تقدیم می‌شود.

گروه سیاسی: عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اهمیت دانستن نخبگان سیاسی اخلاق‌مدار در تعالی هرچه بیشتر جامعه گفت: عوامل فردی و نهادهای آموزشی درر تربیت و معرفی نخبگان سیاسی تاثیر فراوانی دارند و دولت‌ باید با مرتفع ساختن بروکراسی پیچیده اداری، زمینه کادرسازی ارزنده در نظام اسلامی را فراهم سازد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، کشورها در عرصه سیاسی تمام تلاش خود را می‌کنند تا نیروی کارآمد سیاسی را بر پایه رفتار و اعمال سیاسی نیک تربیت کنند تا بتوانند به یک الگوی سیاسی برای جامعه تبدیل شوند و منافع نظام سیاسی خود را در ورای مرزها تامین کنند. امروزه کشورهای توسعه یافته با اعمال شدیدترین نظارت‌ها و همچنین با تهیه ابزارهای آموزشی کارشناسی شده توانسته‌اند در کادرسازی نیروی سیاسی کارآمد درون نظام حکومتی خود موفق شوند.
در جمهوری اسلامی ایران با توجه به ماهیت انقلاب پس از گذشت نزدیک به چهار دهه، همچنان در صحنه سیاسی کشور خلأ وجود نیروی سیاسی بااخلاق احساس می‌شود که این روند گاهی منجر به افزایش منازعات و بداخلاقی‌های سیاسی و اجتماعی درون کشور شده و می شود که این وضعیت نشان از ضعف کادرسازی سیاسی بوده که افزایش منازعات میان جناح‌ها را دربرداشته است. در همین رابطه با «شریف لک زایی» عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه از نظر می‌گذرد.

فلسفه سیاسی متعالی

اشاره:
امکان یا امتناع فلسفه‌ی سیاسی ملاصدرا یکی از بحث‌های داغ حوزه‌ی فلسفه و اندیشه‌ی سیاسی در سالیان اخیر بوده است. برخی معتقدند که اساسا فلسفه‌ی صدرالمتالهین شیرازی فاقد سویه‌های سیاسی است و اگر رگه‌هایی از مباحث سیاسی هم در آثار این فیلسوف اسلامی مشاهده می‌شود، بیشتر تکرار مطالب شیخ‌الرئیس و فارابی است و افزون بر آن، نوآوری خاصی در نظام اندیشه‌ی صدرا دیده نمی‌شود.
از طرف دیگر قائلین به فلسفه‌ی سیاسی ملاصدرا مدعی هستند که ملاصدرا از تامل درباره‌ی سیاست غافل نبوده و شمای کلی فلسفه‌ی سیاسی صدرالمتالهین از لا‌به‌لای آثار او قابل جستجو و دستیابی است.
«فلسفه‌ی سیاسی صدرالمتالهین» جدیدترین اثر منتشر شده در مورد فلسفه‌ی سیاسی صدرا و تقریبا یکی از جامع‌ترین آثار موجود در این حوزه است که توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و به قلم دکتر شریف لک‌زایی منتشر شده است. «نگرش‌های فلسفی سیاسی در آرای صدرالمتألهین» عنوان رساله‌ی دکتری شریف لک‌زایی بوده و این کتاب به نوعی ما‌حصل اندیشه‌های ایشان در دهه‌ی گذشته است.
به بهانه انتشار این اثر، با دکتر شریف لک‌زایی استادیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی، در مورد فلسفه سیاسی صدرا گفت‌و‌گویی انجام دادیم که از محضرتان می‌گذرد.

شریف لک زایی در گفتگو با فارس:

اگر از الگوی خاصی پیروی نکنیم منافع ملی پایمال می‌شود

اساساً تولید و اجرای الگو در راستای تحقق‌بخشی به اهداف و منافع ملی است. اگر در برخی موارد منافع ملی پایمال و قربانی اهداف ملی می شود، شاید به خاطر این است که از الگوی خاصی پیروی نمی کنیم و در این زمینه الگویی نداریم.

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری فارس، چند سال پیش ضرورت تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای پیشرفت مناسب با فرهنگ و تمدن و دین ما از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد. مسلم است که تئوریهای توسعه مطرح شده در غرب از دهه های پیش تاکنون دچار نقائصی هستند که اجرای آنها مسائل و معضلاتی را برای کشورهای مختلف در پی داشته است. علاوه بر این مشکلات، چون فرهنگ و تمدن ما با فرهنگ و تمدن غربی در تعارض است. بنابراین اجرای نظریه های توسعه ای آنها متناسب با فرهنگ و فکر و اندیشه و سبک زندگی ما نیست. به همین خاطر طرح الگویی متفاوت با الگوی توسعه غربی نه تنها ضروری بلکه حیاتی است و اصولا بدون آن طرح تمدن نوین اسلامی به سرانجام مطلوبی نخواهد رسید. در گفتگو با دکتر شریف لک زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی که مدتی در اندیشکده سیاست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هم فعالیت داشته به بررسی موانع پیش روی تدوین الگو پرداختیم که اکنون متن آن پیش روی شماست.

گفت‌وگو با دکتر شریف لک‌زایی درباره آزاداندیشی در حوزه علمیه

سال 1389 بود که رهبر انقلاب در دیدار با طلاب در شهر قم، نکاتی را در باب ضرورت آزاداندیشی در حوزه‌های علمیه مطرح کردند. حالا از آن روز نزدیک به هفت سال می‌گذرد و رهبر انقلاب دیدار دیگری با طلاب، این‌بار در شهر تهران داشته‌اند. به این بهانه با دکتر شریف لک‌زایی استاد حوزه و دانشگاه مصاحبه‌ای ترتیب دادیم. او پیش از این تألیفات گوناگونی در زمینه فلسفه سیاسی اسلام و مقوله آزادی داشته است.

گروه اندیشه: لک‌زایی معتقد است در قدم اول، وحدت حوزه و دانشگاه به این معناست که ذهنیت‌های منفی، نسبت به هم اصلاح شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی جهاد دانشگاهی به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) ویژه‌نامه‌ای با عنوان«دانشگاه تراز انقلاب اسلامی، بررسی ابعاد دانشگاه اسلامی تمدن‌ساز در نگاه امام خمینی(ره)»منتشر کرد. مشروح گفت‌وگوی شریف لک‌زایی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با این نشریه را در ادامه می‌خوانید:

یکی از آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) وحدت و همکاری گسترده حوزه و دانشگاه در راستای اسلامی سازی دانشگاه‌ بود. در سالیان پس از انقلاب اسلامی، این دو نهاد، تلاش‌های گسترده‌ای در راستای بومی‌سازی و اسلامی سازی دانشگاه‌ها، مخصوصاً درزمینه علوم انسانی داشته‌اند اما اینکه تا چه اندازه این اهداف محقق شده و چه موانعی در این زمینه وجود داشته است و همچنین تحقق وحدت حوزه و دانشگاه، چه نقشی در شکل‌گیری دانشگاه معیار اسلامی دارد، نیازمند تأمل و بررسی بیشتر است. برای بررسی بیشتر این موضوع از منظر حضرت امام خمینی(ره)، با شریف لک‌زایی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که متن آن در ادامه می‌آید:

لک زایی تحول در حوزه علمیه را پیش نیاز تحول در علوم انسانی دانست و تصریح کرد: مسؤول اصلی تحول در علوم انسانی حوزه علمیه است اما امروزه چنین آمادگی در حوزه علمیه مشاهده نمی شود.

شریف لک زایی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، به مهم ترین موانع تحول در علوم انسانی اشاره کرد و گفت: برخی موانع ذهنی و برخی عینی است؛ آنچه اهمیت دارد این است که باید از نظر ذهنی و با اعتماد به نفس معتقد باشیم که امکان تحول وجود دارد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: هنوز در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستیم و برخی امکان وقوعی چنین تحولی را غیرممکن می دانند و اگر چنین تحولی هم صورت گیرد ممکن است آن را مفید ندانند؛ بنابراین مهم است که اعتقاد داشته باشیم از این امکان برخوردار هستیم و می توانیم در علوم انسانی تحول ایجاد کنیم زیرا باورپذیری و اعتماد به داشته های مان از اهمیت وافری برخوردار است.

گزارشی از ایده دکتر شریف لک‌زایی

درباره صلح و جهاد در اندیشه ملاصدرا

سال‌های درازی نیست که تلاش برای استخراج فلسفه‌های مضاف و مبادی علوم از متون فلسفه اسلامی آغاز شده است. در این میان می‌توان به تلاش‌هایی که با تمرکز بر حکمت متعالیه ملاصدرا انجام می‌شود اشاره کرد و به‌طور مثال مطالعات دکتر «شریف لک‌زایی» را در باب «فلسفه سیاسی صدرالمتألهین یادآور» شد. او کتابی را هم با همین عنوان تألیف کرده که توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به چاپ رسیده است. او همچنین تألیفات دیگری در حوزه فلسفه سیاسی و ولایت‌فقیه داشته است. در این گزارش نظر او را درباره موضوع «صلح و جهاد در اندیشه ملاصدرا» بازخوانی می‌کنیم. این گزارش بر اساس ارائه او در یک نشست علمی در مجمع عالی حکمت اسلامی تنظیم شده است.
لک زایی بر ورود خبرگزاری رسا به تحلیل جریان های حوزوی تأکید کرد و آن را کمک به پژوهشگران حوزوی دانست.

شریف لک زایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با تأکید بر ورود خبرگزاری رسا به جریان شناسی اندیشه ای در فضای حوزه، گفت: توجه به خلأهای فکری جامعه ضروری است و خبرگزاری رسا باید جدیدترین مباحث اندیشه ای حوزه علمیه را مورد بررسی قرار دهد؛ این خبرگزاری با توجه به ارتباطی که با نیروهای علمی حوزه علمیه دارد می تواند چنین کاری را به درستی انجام دهد.

مدیر گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: خبرگزاری رسا با توجه به حضورش در میان حوزویان، علما و مراکز علمی حوزوی که جدیدترین آثار دینی را منتشر می کنند می تواند خلأ بررسی جریان شناسی اندیشه ای را برطرف سازد اما متأسفانه تاکنون در این زمینه خلأ وجود دارد بنابراین در صورت انتشار کتاب یا فکر جدید رسا باید ورود کند و به صورت کامل آن را پوشش دهد و حتی در صورت لزوم پرونده تشکیل داده و در زمینه آن مصاحبه و گفت وگو انجام دهد.

نشست علمی صلح و جهاد از منظر صدرالمتألهین شیرازی با ارائه شریف لک زایی در ساختمان مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد. 

به گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه به نقل از رسا، شریف لک زایی در نشست علمی صلح و جهاد از منظر صدرالمتألهین شیرازی که شامگاه چهارشنبه ۱۴ تیرماه در سالن جلسات مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد با اشاره به تعریف صلح بیان کرد: به طور معمول صلح در مقابل جنگ و حتی ترور تعریف می شود؛ صلح عبارت از فقدان ستیز، آشتی، زیست مسالمت آمیز، دنیای بدون جنگ و تجاوز است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: گفته می شود سلام به معنای صلح از نام های خداوند است؛ در صورتی صلح دارای معنا است که خصومت، نزاع و منزاعه شکل گرفته باشد به عبارت دیگر صلح با جنگ و ستیز معنا پیدا خواهد کرد و اگر جنگ و ستیزی وجود نداشته باشد از صلح نیز سخنی به میان نخواهد آمد.

وی با بیان این که در صورت عدم قتال، حرب، ستیزه گری، خشونت و اختلاف منجر به ستیز فضای صلح حاکم خواهد بود، اظهار کرد: در برخی منابع صلح ضد فساد تعریف شده است که این سخن درستی است زیرا در صورت عدم صلح، منازعه و جنگ منجر به فساد می شود.