جدیدترین مطالب

خبرگزاری شبستان: امام خمینی(ره) هدف اصلی انقلاب اسلامی را انسان سازی و تربیت انسان می داند. توسعه سیاسی و اقتصادی در هر جامعه ای می تواند ایجاد شود اما تمایز اصلی انقلاب اسلامی این است که بر توسعه بعد معنوی و اخلاقی جامعه تاکید می کند.

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان به نقل از طلیعه: دکتر نجمه کیخا، استادیار دانشگاه شهید بهشتی در تبیین انقلاب اسلامی براساس اندیشه های امام خمینی(ره)، گفت: شهرت امام خمینی(ره) به فقاهت و مرجعیت موجب شده نگاه ­های حکمی ـ فلسفی، اخلاقی ـ عرفانی و قرآنی ـ تفسیری در تحلیل انقلاب اسلامی کم‌تر مورد توجه قرار گرفته و مغفول واقع شود. از این منظر، فقه و فقاهت و حتی مرجعیت نیز بخشی از طرحی است که در حکمت، عرفان و اخلاق امام خمینی(ره) مشخص و مطرح شده است.

گروه اندیشه: استادیار دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه از جمله تحولات بزرگی که در دوره معاصر در ایران و جهان اسلام به وقوع پیوست، نهضت بازگشت به قرآن بود، گفت: اگرچه این رجوع به قرآن تفاوت‌هایی با گذشته داشت، اما می‌توان گفت که انقلاب اسلامی ایران از نتایج نهضت بازگشت به قرآن در دوره معاصر است.

 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، انقلاب اسلامی ایران، دارای ویژگی‌های متعدد و خاصی است که تئوری‌های تبیین انقلاب‌های دنیا را به چالش کشید و بسیاری از اندیشمندان علوم سیاسی جهان در مورد آن به کاوش پرداختند. انقلاب اسلامی ایران از منظر‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت و نظریه‌هایی در مورد علل ایجاد و پیروزی آن ارائه شد که البته با نقاط ضعف و اشتباهاتی همراه است. در جستجوی یافتن بهترین نظریه در توصیف و تحلیل ماهیت انقلاب اسلامی با نجمه کیخا، استادیار دانشگاه شهید بهشتی گفت‌وگویی داشتیم که متن آن در ادامه از نظر می‌گذرد:

لک زایی با بیان این که حوزه علمیه از نقش هدایت گرانه و مردمی خود غفلت نکند، گفت: همراهی حوزه علمیه با مردم و حضور در میان آنها و سنگ صبور آنان شدن از اهمیت زیادی برخوردار است که به نظر نیازمند تجدید و احیا است.

شریف لک زایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با گرامی داشت ایام الله دهه فجر در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که حوزه علمیه چه مقدار به نقش مادری خود در قبال انقلاب اسلامی کرده است، گفت: با توجه به این که حوزه دارای سطوح مختلفی است و برداشت ها و سلایق متنوع و متفاوتی در حوزه وجود دارد شاید نتوان پاسخ واحدی به این پرسش داد.

در گفتگو با دکتر شریف لک زایی مطرح شد:
پیروزی انقلاب اسلامی موجب رشد گرایش به دینداری در دنیا شد / بازگشت به شعارها و اهداف اولیه انقلاب؛ دوای درد امروز جامعه ایرانی

حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تاکید بر این که بازگشت به شعارها و اهداف اولیه انقلاب اسلامی دوای دردهای امروز جامعه ماست، تصریح کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی

ایران نه تنها در کشور ما بلکه در دنیا میل و گرایش به دینداری افزایش پیدا کرد. 

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، در ایام الله دهه مبارک فجر و در ادامه گفتگوهای این خبرگزاری با شخصیت های فرهیخته حوزوی درباره نسبت سنجی میان انقلاب اسلامی و مساله دین داری و نیز پاسخ به شبهاتی که از سوی برخی روشنفکران غرب زده و یا معاندان انقلاب اسلامی مطرح می شود مبنی بر این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی بر میزان دین گریزی و اخلاق ستیزی جامعه ایرانی افزوده شده ، این بار با دکتر شریف لک زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه که دارای دکترای علوم سیاسی است و از سال 78 توفیق حضور در درس خارج فقه و اصول حوزه را داشته، گپ و گفتی انجام داده ایم که مشروح آن در ادامه می آید؛

گروه اندیشه: صاحب نظریه «معیارهای تحقق عدالت سیاسی در اندیشه شهید صدر» معتقد است که عدالت سیاسی مردم‌محور است، و در مقابل منتقد این نظریه معتقد بود که نظریه شهید صدر دولت‌محور است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، کرسی ترویجی «بررسی معیارهای تحقق عدالت سیاسی در اندیشه شهید صدر» بعد از ظهر امروز ۹ بهمن، با ارائه محمدحسین جمشیدی، استادیار دانشگاه تربیت مدرس و نقد توسط مسعود پورفرد، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و شریف لک‌زایی دانشیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.

جمشیدی در آغاز ارائه خود گفت: عدالت در همه عرصه‌های زندگی به خصوص در مهم‌ترین سطح یعنی سطح سیاسی منشا اثر است. قبل از ورود به بحث به سه مفروض اشاره می‌کنم، اول اینکه عدالت در دل یک منظومه یعنی جهان بینی اسلامی مطرح می‌شود که غیربرساختی است. سوال ما این است که بر مبنای اندیشه صدر چه معیارهایی می‌تواند بیانگر تحقق عدالت سیاسی در جامعه به روش استنباطی-اجتهادی باشد؟

گروه سیاسی: عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به ساخت «کشتی قرآنی مطلا» و تأیید این نوع کارها از سوی نهادهای دینی و روحانیت گفت: تصور جامعه، به ویژه در شرایط اقتصادی فعلی، این است که ساخت این‌گونه آثار نباید مورد تأیید و حمایت نهاد روحانیت و دین قرار بگیرد؛ ترویج و حمایت از همین نوع برنامه‌ها و کارهای شعاری، به تناقضات جامعه و ظاهرگرایی و قشری‌گرایی دامن می‌زند.

شریف لک‌زایی در نشست محبت در فلسفه سیاسی متعالیه گفت: ملاصدرا معتقد است محبت می­ تواند به ایجاد انسان متعالی، جامعه متعالی، نظام متعالی و سیاست متعالی کمک کند.

به گزارش خبرنگار مهر، به همت گروه فلسفه سیاسی مجمع عالی حکمت اسلامی، نشست محبت در فلسفه سیاسی متعالیه با سخنرانی شریف لک‌زایی دانشیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه ۱۳ دی ماه در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

وی در ابتدای این نشست با بیان اینکه یکی از مباحث مهم فلسفه سیاسی که در دوره معاصر کم­تر بر آن تأکید شده موضوع محبت و دوستی است، گفت: این موضوع جایگاه مهمی در فلسفه سیاسی دارد، اما در دوره معاصر کم­تر به آن پرداخته شده است. تا آنجا که من مطلع هستم به زبان فارسی تنها پنج مقاله منتشر شده است که آن هم بیشتر در حوزه مباحث فلسفه و اندیشه سیاسی مغرب زمین است. از این رو این بحث نیازمند توجه بیشتری است.

مراد از وحدت حوزه و دانشگاه نوعی نگاه فرهنگی و معرفتی است و قطعاً به معنای وحدت سیاسی و ساختاری و آموزشی این دو نهاد نیست.                            

به گزارش خبرگزاری رسا، از خجسته ترین پیامدهای انقلاب اسلامی، وحدت حوزه و دانشگاه است. طرح مسئله وحدت حوزه و دانشگاه را می توان از آثار انقلاب فرهنگی دانست که با بهره گیری از رهنمودهای امام خمینی رحمه الله در سال ۵۹ آغاز گردید. انقلاب فرهنگی هم چنان که حضرت امام رحمه الله در پیام نوروزی سال ۵۹ اعلام فرمود، گسترش پژوهش های علمی و معارف بلند و عمیق اسلام را به عنوان هدف اصلی دنبال می نمود. این آرمان بلند، دانشگاه و حوزه را برای تلاش مشترک به سوی هم کشاند و در فضای سیاسی آن زمان، باب مشارکت و وحدت حوزه و دانشگاه را بازکرد. شهید مفتح یکی از پیشقراولان این امر مهم بود که ایشان به دلیل اینکه هم در حوزه علمیه از اساتید بزرگی همچون امام خمینی و علامه طباطبایی و سیدمحمد داماد بهره برد و به درجه اجتهاد رسید و هم در دانشگاه نیز موفق با اخذ درجه دکتری شد نماد این وحدت شناخته و روز شهادت این شهید بزرگوار، به عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگزاری شد.

وحدت حوزه و دانشگاه در کلام مبدع آن یعنی امام خمینی (ره)‌ اینگونه ذکر شده است. ایشان در سخنانی فرموده اند:«حالا که می بینند یک تحولی پیدا شده است، و دانشگاهی متمایل شده است به روحانی، و روحانی متمایل شده است به دانشگاهی و باهم هستند و می خواهند باهم کشور خودشان را به پیش ببرند، حالا شیاطین بیشتر در فکر هستند که روحانی را از یک طرف بکوبند و دانشگاهی را از یک طرف و فساد کنند بین این دو تا … چشم هایتان را باید خیلی بازکنید. در این زمان چشم و گوش ها باید خیلی باز باشد که یک وقت می بینید از داخل خود دانشگاه و از داخل خود فیضیه شما را به فساد می کشانند، شما رابه تفرقه می کشانند. اینهایی که نمی خواهند این کشور یک کشور صحیح و سالم باشد و ارباب های آنها که از اول هم نمی خواستند، نمی توانند ببینند که شما باهم مجتمع شدید و می خواهید باهم کار کنید … آنها در صدد این هستند که نگذارند شماها باهم باشید».

مقام معظم رهبری نیز به دانشجویان و طلاب درباره این مهم فرمودند: طلاب و دانشجویان قدر یکدیگر را بدانند، با یکدیگر آشنا و مرتبط باشند، احساس بیگانگی نکنند. احساس خویشاوندی و برادری را حفظ کنند و روحانیون در دانشگاه ها عملاً کوشش کنند که نمونه های کامل عالم دین و طلبه علوم دینی را به طلاب و دانشجویان و دانشگاهیان ارایه بدهند و نشان دهند که هر دو، نسبت به یکدیگر، با حساسیت مثبت و با علاقه همکاری می کنند. این، همکاری و وحدت حوزه و دانشگاه است. البته برای این کار باید برنامه ریزی و سازمان دهی بشود».

به همین منظور و در راستای بزرگداشت هفته حوزه و دانشگاه با شریف لک زایی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت‌و‌گویی مکتوب انجام داده ایم که حاصل آن در ادامه تقدیم می شود.

گروه سیاسی: عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی معتقد است یکی از امکان‌ها و فضاهایی که می‌توان تفکرات افراطی و خشونت‌طلب در جهان اسلام را منزوی کرد ارتباطات علمی و فرهنگی میان متفکران و صاحب‌نظران با سلایق مختلف در جهان اسلام به ویژه در میان دو نهاد حوزه و دانشگاه است، لذا اگر رویکرد گفت‌وگو در پیش گرفته شود زمینه نزدیکی بیشتری را فراهم کرده و بستر خشونت‌ورزی و خشونت‌طلبی را از میان می‌برد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) وحدت حوزه و دانشگاه یکی از آرمان‌های والای انقلاب اسلامی به ویژه در حوزه فکری و فرهنگی بود که متاسفانه تا به امروز در سطح و تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا نکرده و آثار و برکات آن به شکل شایسته و ملموس در سطح جامعه بروز و ظهور نیافته است. از طرفی وحدت این دو نهاد مهم نه تنها در داخل کشور بلکه می‌بایست در سطح جهان اسلام نیز به وقوع پیوسته تا آثار مهم ان از جمله تکثیر گفتمان اسلام ناب و حقیقی و به انزوا رفتن گفتمان اسلام تکفیری و داعشی به منصه ظهور برسد و جهان اسلام را از آفات تفکر خشن، افراطی و متحجر تکفیری و وهابی برهاند.

لذا در این راستا گفت‌وگویی با دکتر شریف لک‌زایی، عضو هیئت علمی گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، صورت گرفته است که به شرح ذیل است:

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: توسعه و تعمیق وحدت حوزه و دانشگاه، ضرورتی در ابعاد کلان ملی به شمار می رود.

دکتر شریف لک‌زایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، ضمن گرامیداشت 27 آذرماه روز شهادت آیت الله مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه ابراز داشت: بی شک یکی از مهم ترین و کلیدی ترین اهداف انقلاب اسلامی، برقراری وحدت و توسعه همکاری های علمی و پژوهشی و اندیشه ای میان حوزه و دانشگاه به عنوان دو بال مهم علمی کشور بوده که در همین راستا نیز از سال ها قبل ، بیست و هفتم آذرماه ، سالروز شهادت آیت الله دکتر مفتح به عنوان یکی از بزرگترین منادیان چنین وحدتی ، به اسم روز وحدت حوزه و دانشگاه نامیده شده است.